Hasło
alko I
Definicja
Alko to potocznie i często żartobliwie alkohol. Słowo używane przez młodych ludzi lub osoby starsze często uczestniczące w zabawach, w czasie których pije się alkohol.
Przykłady użycia
Piję alko, palę fajki. Dla Adasia zbieram lajki (Źródło)

Chciałbym wjebać ci swój film, tak czy siak to kryminał
Bo wciągamy tu dym, jointów tyle, że go wygina
Zawada to moje mordy, nie mów im, jak żyć
Sąsiad pije alko, bije córkę i dzwoni na psy
I możesz dostać w pysk, jak nie zna cię tam nikt

[tekst piosenki hiphopowej, autor: Pikers, tytuł: Za głęboko] (Źródło)

[tytuł forum] Czy mężczyzna który nie pije alko i nie pali ma szanse u kobiet pytajnik (Źródło)


Moja doświadczenie z alko: Do czasu pełnoletności: alko w niewielkich ilościach przy rodzicach. Na studiach: trochę, ale stanowczo poniżej przeciętnej studenckiej. Po studiach w czasie bez związku: dużo imprez, dużo alko. Obecnie: od czasu do czasu, zwykle 1 piwo, 1 kieliszek wina, z rzadka więcej. (Źródło)

Dzisiaj nie pije alkoDziś tylko biorę chemiePatrz tylko jak mnie kręciZobacz co robi ze mnie [...]

[tekst piosenki, wykonawca: Kilmik, tytuł: Dzisiaj nie pije alko, 2022] (Źródło)

Zazdrośnikom widać że nie pracowałeś/aś za granicą więc proponuję się nie wypowiadać :) Za piątaka to tylko w Polsce :p I nie wrzucaj wszystkich do jednego worka! Nie każdy słuchając tekstu piosenki "w klubie jest impreza/ alko już uderza...", "chyba zbłądziłem bo za dużo wypiłem..." rozp kasę na imprezach! Niektórzy mają wyższe ambicje niż wieczny melanż :D (Źródło)
Informacje dodatkowe
1. Niektórzy informatorzy zwracali uwagę na to, że w języku młodzieżowym, bardzo potocznym wyraz funkcjonował już przed 2003 rokiem. Być może neologizm należy interpretować jako jednostkę o  nowym zasięgu.

2. Wydaje się, że w języku potocznym funkcjonuje także równoznaczna nowa jednostka alek ('alkohol'). W momencie opracowywania hasła redaktorom nie udało się jednak znaleźć wystarczającej liczby poświadczeń tej jednostki.
Informacja gramatyczna
Wyraz alko jest nieodmiennym rzeczownikiem. W momencie opracowywania hasła redaktorom nie udało się odnaleźć jednoznacznych kontekstów przesądzających o rodzaju tego rzeczownika. Wydaje się jednak, że może przyjmować on rodzaj męski (tak jak alkohol) lub nijaki (ze względu na zakończenie).
Odsyłacze
por. alko II
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
15 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google