Hasło
humektant
Definicja
Osoby interesujące się się pielęgnacją włosów, zwłaszcza włosomaniacy, humektantem nazywają substancję, która nawilża włosy.
Przykłady użycia
Nawet najzwyklejszy napar z rumianku czy mięty będzie humektantem, jednak humektanty nigdy nie działają solo. Aby mogły zadziałać i zatrzymać wodę w naskórku potrzebują emolientu. Emolienty tworzą na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, która zapobiega odparowywaniu humektantów razem z wodą. (Źródło)

Humektanty należy stosować w pielęgnacji ostrożnie, ponieważ są to produkty, które reagują na wilgotność powietrza: gdy w powietrzu jest za wilgotno włosy zaczynają chłonąć wilgoć, a gdy jest zbyt sucho humektanty oddają wilgoć zgromadzoną w głębi włosa. W obu przypadkach mogą powodować puszenie się włosów. (Źródło)

Humektantów potrzebują przede wszystkim osoby, które borykają się z problemem suchych włosów. Jeśli stają się one kruche, łamliwe, matowe, być może jest to sygnał, że są niedostatecznie nawilżone (Źródło)

Preparaty z dużą ilością humektantów polecane są więc zwłaszcza tym osobom, których włosy łamią się i często przesuszają – nawilżacze mogą bowiem skutecznie zwiększyć ich objętość. (Źródło)
Informacja gramatyczna
W języku polskim wyraz ten występuje głównie w liczbie mnogiej.
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz humektant był używany w polszczyźnie przez 2003 r., lecz prawdopodobnie wyłącznie w tekstach specjalistycznych (chemicznych). Jego neologiczność, oznaczona tagiem „jednostka odnotowana ze względu na nowy zasięg”, wiąże się z obecnością w tekstach ogólnych (nie tylko specjalistycznych) bez zmiany znaczenia.

 
Informacja o pochodzeniu jednostki
ang. humectant
Hasło zgłoszone
1 marca 2022
Hasło opublikowane
9 września 2022
Zgłoszenie hasła
Agata Pawlata
Opracowanie hasła
Agata Pawlata, Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google