Hasło
cyberholizm
Definicja
Cyberholizm to inaczej netoholizm.
Przykłady użycia
Umiarkowane korzystanie z internetu można porównać do wypicia filiżanki kawy, pół doby spędzone przed monitorem – do kokainowego czy amfetaminowego ciągu. Fachowcy nie opracowali jeszcze spójnej nomenklatury, jednak niezależnie od nazwy – siecioholizm, cyberholizm, czy patologia internetowa – bujanie w wirtualu stanowi formę ucieczki od banalnej, przykrej bądź tragicznej rzeczywistości. (Źródło)

O ile, na przykład, narkomania opiera się przede wszystkim na bezpośredniej modyfikacji przemian biochemicznych w organizmie, co daje konkretne efekty na poziomie wrażliwości sensorycznej, samopoczucia, nastroju, o tyle w przypadku "cyberholizmu" dochodzi do manipulacji na poziomie umysłowym, na poziomie znaczeń. Gra komputerowa nie dostarcza środków chemicznych, bezpośrednio daje obrazy, dźwięki i treści, które budują wewnętrzny świat znaczeń. Dlatego niejako bezpośrednio przekształca osobowość, a nie pośrednio, poprzez prowadzenie przez uzależnionego takiego a nie innego stylu życia, jak ma to miejsce w narkomanii (chociaż są i podobieństwa, jak na przykład to, że i w narkomanii i w cyberholizmie, problemy rodzą się także w wyniku wyłączenia się z normalnego życia, braku normalnego procesu uczenia się). (Źródło)

wiec dlaczego siedzicie ciagle tutaj na GLu? :)
Bo to jest cyberholizm, wracam z pracy/randki/próby/popijawy/koncertu/skądkolwiek i zasiadam przed kąpióta i bryluję po portalach od allegro poprzez goldena po wikipedię ;) (Źródło)

W tym samym czasie do miasteczka powraca Miia Pohjavirta. Zatrudniła się w lokalnym liceum jako pedagog, aby zmienić pracę i rozpocząć walkę z cyberholizmem. Wcześniej była policjantką ds. przestępstw internetowych, co wymagało od niej wielogodzinnego przeczesywania zasobów sieciowych. (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz cyberholizm może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe (o spolonizowanej ortografii) albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny; jest to prawdopodobnie nie do rozstrzygnięcia.
Informacja słowotwórcza
Wyraz cyberholizm jest derywatem, jeśli interpretować go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznać wyraz cyberholizm za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski rzeczownik cyberholism.
Hasło zgłoszone
3 czerwca 2021
Hasło opublikowane
3 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google