Hasło
gniazdować
Definicja
Niektórzy mówią potocznie, że jakaś młoda, ale już dorosła osoba gniazduje, jeśli wciąż mieszka z rodzicami.
Przykłady użycia
Na kredyt mnie jeszcze nie stać, ale na wynajmowanie chaty w pojedynkę i samodzielne utrzymanie się - juz tak. Prawda jest taka, ze w tym wieku wręcz głupio gniazdować jeszcze u rodziców. (Źródło)

Najwięcej gniazdowników zamieszkuje północno-wschodnie obrzeża Polski. W gminach przygranicznych, w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim, z rodzicami mieszka ponad 50 proc. dorosłych. W województwie świętokrzyskim gniazduje ponad 40 proc. osób w wieku 25-34 lata. (Źródło)

Nie rozumiem jednak osób, które nie muszą opiekować się starszymi, schorowanymi rodzicami, mają dobrze płatną pracę, ale jednak z powodu wygody dalej „gniazdują” u rodziców – bo ma kto ugotować, posprzątać. (Źródło)

Są koło 30 pracują, ale „gniazdują” u rodziców. „Jeżeli ktoś będzie mnie oceniał przez ten pryzmat, to się nie dogadamy” (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Czasownik gniazdować jest zarejestrowany m.in. przez Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, ale w innych znaczeniach: 1. jęz. ‘układać w słowniku wyrazy w grupy na podstawie pokrewieństwa etymologicznego’; 1. łow. ‘o ptakach i zwierzętach: zakładać gniazdo, odbywać lęgi’. W słowniku OJ UW wyraz został jednak otagowany jako nowa forma, a nie jako nowe znaczenie, nie można bowiem uznać, że drugie z przywołanych znaczeń było podstawą neosemantyzacji (podobnej do tej, która dotyczy neologizmu gniazdownik – zob. Informacje dodatkowe tym haśle).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
30 grudnia 2021
Hasło opublikowane
30 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google