Hasło
netoholizm
Definicja
Netoholizm (inaczej: siecioholizm, cyberholizm) to uzależnienie od internetu, mające niekorzystny wpływ na życie osoby uzależnionej. Słowo używane głównie przez specjalistów zajmujących się problematyką uzależnień.
Przykłady użycia
W dzisiejszych czasach pośród wielu innych nałogów wyróżnia się także uzależnienie od internetu. Netoholizm, bo tak wygląda utworzone pojęcie, objawia się coraz to znacznie dłuższym czasem spędzanym przed ekranem komputera, który poświęca się na przykład na przeglądanie różnorodnych portali społecznościowych, różnych wortali czy też for internetowych. (Źródło)
W artykułach amerykańskich, które stanowią 90% publikacji na ten temat problematyki netoholizmu, używane są następujące terminy: Internet Addiction Disorder, Internet Addiction Syndrome, Internet Abuse, które można tłumaczyć jako uzależnienie od internetu oraz Compulsive Internet Use, Pathological Internet Use , które unikają terminu uzależnienie. Wymiennie używa się różnych nazw, np.: Patologiczne Używanie Internetu, Nadużywanie Internetu, Kompulsywne Używanie Internetu etc. (Źródło)
O tym, że netoholizm nie dotyczy wyłącznie nastolatków najlepiej świadczy fakt, że jako czwartą odmianę wyróżnia się uzależnienie od informacji czy internetowej skrzynki pocztowej. Tego typu nałogowcy cierpią na głód informacyjny nie zdając sobie sprawy, że większość z miliardów bitów informacji płynących przez sieć jest im do niczego niepotrzebna. (Źródło)
Grupa nieformalna „Sokólskie Dzieciaki“ zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie dotyczące cyberprzemocy i netoholizmu Zajęcia zostaną przeprowadzone przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Sokółce w ramach projektu „My też chcemy wiedzieć „ (Źródło)
Zaliczyłam literaturę:D Zdałam ten śmieszny antyk i wygłosiłam mowę o netoholizmie:D:D Cieszmy sie i radujmy tutaj:D:D:D
Skladam gratulacyje za antyk, udzielam nagany za netoholizm, bo tych mod na holizmy to sie ostatnimi czasy zbyt duzo namnozylo:) (Źródło)
W wirtualnej rzeczywistości spędzamy długie godziny, bezrefleksyjnie scrollując treści. W Czwórce sprawdziliśmy, jak ustrzec się przed netoholizmem. - Jeśli uda nam się odstawić nowe technologie i zaczniemy rozmawiać z ludźmi, nasz mózg zacznie odpoczywać - mówił Maciej Dębski, szef fundacji "Dbam o mój zasięg". (Źródło)
Odsyłacze
por. netoholik, netoholiczka
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz ten może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe (o spolonizowanej ortografii) albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny; jest to prawdopodobnie nie do rozstrzygnięcia.
Informacja słowotwórcza
Leksem netoholizm jest derywatem, jeśli interpretujemy go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy ten wyraz za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski rzeczownik netholism.
Hasło zgłoszone
7 czerwca 2021
Hasło opublikowane
7 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google