Hasło
cyberholik
Definicja
Cyberholik to inaczej netoholik.
Przykłady użycia
Czy jesteś cyberholikiem? Która jest godzina, gdy to czytasz? Ile godzin spędziłeś dziś przed komputerem? A ile wczoraj? Sprawdź, kto najczęściej daje się złapać w sieć uzależnienia. (Źródło)

Im poważniejsze problemy „cyberholika”, tym coraz mniejsze zainteresowanie rzeczywistością i realną walką z własnymi słabościami. Udział w życiu online wydaje się znakomitym panaceum na wszelkie dolegliwości cielesne, psychiczne i niestety także duchowe. To tam poszukujemy „przyjaciół”, którzy swoimi lajkami wyrażają akceptację i poczucie przynależności do grupy, a możliwość swobodnego przeżywania przyjemnych doznań, które daje Internet, jest dla takiej osoby po stokroć bardziej atrakcyjna, silniejsza i po prostu łatwiejsza od smutnej, szarej i bolesnej rzeczywistości. (Źródło)

Debatę komplikuje fakt, że cyberholicy mają różne preferencje. Bywają uzależnieni od pornografii, erotycznych czatów, sieciowego hazardu, gier fabularnych (RPG), zakupów, aktywizmu społecznościowego, przeglądania stron określonego typu. Niektórzy psychiatrzy diagnozują owe zachowania w kategoriach zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (natrętnych myśli połączonych z przymusowymi czynnościami o charakterze rytuału). (Źródło)

Staliśmy się jak sowy — mówi Wiki. — Ludzie nie kładą się spać, bo przez całą noc pracują albo imprezują. Dlaczego wszyscy wokół tak się spieszą? A do tego ten szalony ruch na drogach. — Nie zapominaj o telefonach komórkowych — dodaje ktoś z boku. — Każdy ma komórkę […] — Ci ludzie, ci cyberholicy, wypalą się w okolicach 30-35 lat — zauważa ktoś inny. — Pewnego dnia się obudzą i zrozumieją, że ominęło ich całe życie. (Źródło)

Wszyscy staliśmy się w krótkim czasie cyberholikami. Coraz częściej trudno jest nam znaleźć chwilę spokoju między dźwiękami przychodzących mailowych, smsowych czy twitterowych wiadomości (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz cyberholik może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe (o spolonizowanej ortografii) albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny; jest to prawdopodobnie nie do rozstrzygnięcia.
Informacja słowotwórcza
Wyraz cyberholik jest derywatem, jeśli interpretować go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznać wyraz cyberholik za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski rzeczownik cyberholic.
Hasło zgłoszone
3 czerwca 2021
Hasło opublikowane
3 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google