Hasło
ortorektyk
Definicja
Ortorektyk to osoba, która cierpi na ortoreksję, obsesyjnie przestrzega zasad zdrowego odżywiania się, najmniejsze od nich odstępstwo napawa ją lękiem, często również wstydem. W miarę rozwoju zaburzenia ortorektyk odrzuca kolejne pokarmy, ponieważ rzekomo nie spełniają one wymagań stawianych zdrowej żywności. Ortorektyk jest często niezadowolony z własnego wyglądu i próbuje poprawić go, odżywiając się najlepszą, specjalnie wyselekcjonowaną zdrową żywnością. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się zdrowym stylem życia, zdrowym odżywianiem lub zajmujące się zaburzeniami odżywiania.
Przykłady użycia
Jednak stopniowe odrzucanie produktów, które stanowią ważny składnik diety, może powodować zagrożenie dla zdrowia. Ortorektyk często rezygnuje ze spożywania określonego produktu lub posiłku, jeśli uzna, że nie jest wystarczająco zdrowy. Należy podkreślić, że jest to subiektywna ocena osoby chorej i nie ma nic wspólnego z zasadami zdrowego żywienia. (Źródło)
Jako produkty, które należy wyeliminować z jadłospisu ortorektycy uznają: słodycze – główne źródło cukru; mięso – tłuste, faszerowane antybiotykami; ryby – kumulujące metale ciężkie; a nawet pewne warzywa i owoce – powodujące wzdęcia oraz skażone pestycydami i azotanami. (Źródło)
Ortoreksja to choroba polegająca na przesadnym koncentrowania się na zdrowym odżywianiu i odpowiedniej diecie. Ortorektyk wyklucza ze swojego jadłospisu produkty, które nawet w najmniejszym stopniu mogą zawierać substancje niekorzystne dla zdrowia takie jak: pestycydy, metale ciężkie, konserwanty itp. Konsekwencją wykluczenia wielu produktów żywnościowych jest wyniszczenie organizmu z powodu licznych niedoborów pokarmowych. (Źródło)
Mogą mieć w życiu niewiele miejsca na cokolwiek innego niż myślenie o przyjmowaniu pokarmu i planowanie jego spożycia. Ortorektycy tracą zdolność do intuicyjnego jedzenia – wiedzieć, kiedy są głodni, ile potrzebują i kiedy są syci. Zamiast jeść naturalnie, są skazani na „spadanie z wozu”, co powoduje poczucie porażki znane zwolennikom jakiejkolwiek diety. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jednostkę uznano za powstałą na gruncie języka polskiego, ponieważ w momencie opracowywania hasła redaktorom nie udało się dotrzeć do odpowiednika angielskiego (rzeczownika nazywającego osobę, która cierpi na ortoreksję).
Informacja słowotwórcza
Jeżeli interpretowalibyśmy jednostkę jako powstałą na gruncie polszczyzny, można by opisywać ją jako derywat powstały od rzeczownika ortoreksja.
Odsyłacze
por. ortorektyczka, ortorektyczny
Hasło zgłoszone
2 lutego 2022
Hasło opublikowane
23 sierpnia 2022
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google