Hasło
porcelanowy motylek
Definicja
Porcelanowy motylek (porcelanowy motyl, motylek, motyl) to (zwykle ekstremalnie szczupła) osoba (najczęściej dziewczyna, kobieta) cierpiąca na anoreksję. Wyrażenie używane przez osoby (głównie dziewczęta) cierpiące na anoreksję i uważające, że jest ona zjawiskiem pozytywnym, a także przez ludzi z nimi związanych (psychologów, lekarzy, dziennikarz, bliskich itp.), którym bliska jest problematyka anoreksji.
Przykłady użycia
Szukamy pomocy w Internecie. Na stronie wspaniałych porcelanowych motylków (www.porcelanowe.home.pl/site.pro.php) widzimy wstęp:
"Pro-ana nie oznacza, że promujemy anoreksję, albo że któraś z nas chciałaby zachorować. Pro-ana, to styl życia, dążenie do doskonałości, perfekcji, panowanie nad sobą i nad własnym ciałem, nienawiść do jedzenia, a przede wszystkim- chęć bycia CHUDYM." Zachęcajace? - Bardzo... (Źródło)

Wiem, wiem. Po czymś takim mamy w głowie jeden wielki histeryczny krzyk "To co ja mam do cholery jeść?!". Po to tu jestem. Mimo, że nikt tego bloga nie czyta i chyba się na to nie zapowiada, to chociażby dla samej siebie będę tu zamieszczać od czasu do czasu przepisy tak smaczne, sycące (i niskokaloryczne!), że każda dziewczyna, nawet moje kochane, porcelanowe motylki, pozapominają kompletnie o wysokokalorycznych pysznościsch. (Źródło)

oto artykuł który mnie uświadomił: Mówią o sobie “motylki” lub “porcelanowe motylki”, ponieważ są tak delikatne, kruche, drobne i... ulotne. Ich wskaźnik BMI waha się w granicach 14, podczas gdy 18 stanowi granicę niedowagi. Ich kości, żebra, obojczyki, miednice wystają, a rysy twarzy przybierają „ptasi” wygląd. Grupę wyznawczyń “pro-ana” stanowią głównie nastoletnie dziewczynki między 12 a 16 rokiem życia oraz młode kobiety, bardzo rzadko mężczyźni. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyrażenie porcelanowy motyl może być interpretowane jako zapożyczenie frazeologiczne albo frazeologizm utworzony na gruncie polszczyzny. Z tego powodu został oznaczony dwoma tagami: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Informacja o typie kontaktu
Wyrażenie porcelanowy motylek było (o wiele rzadziej niż inne odpowiedniki) używane przez zwolenniczki (zwolenników) i przedstawicielki (przedstawicieli) ruchu pro-Ana, traktującego anoreksję nie jako zaburzenie odżywiania, ale jako styl życia, wymagającą przyjaciółkę pomagającą w dążeniu do perfekcji (dlatego nazywano ją angielskim imieniem Ana). Później wyrażenie było używane przez osoby, które zawodowo zajmowały się anoreksją lub miały z nią styczność z innych powodów – najpierw nazywano tak członkinie (członków) ruchu, a później po prostu osoby (dziewczęta, rzadziej także chłopców) zmagające się z anoreksją. Obecnie słowo pojawia się także np. w artykułach prasowych czy publikacjach internetowych przybliżających problematykę anoreksji niespecjalistom i osobom niemającym z nią styczności.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem polskiego frazeologizmu mogło być angielskie połączenie porcelain butterfly, niekiedy pojawiające się w angielskich tekstach poświęconych anoreksji. Trudno to jednak stwierdzić z pewnością ze względu na bardzo małą liczbę poświadczeń tego połączenia w takich kontekstach.
Informacje pozajęzykowe
Wyrażenie porcelanowy motyl jest związane z popierającym anoreksję ruchem pro-Ana w Polsce.
Hasło zgłoszone
12 lipca 2023
Hasło opublikowane
18 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google