Uwaga, uwaga, uwaga! Otwieramy serię quizów językowych!

Będziemy czerpać z zasobów naszego słownika neologizmów, z zasobów naszej poradni językowej, ale nie tylko: rzetelnych źródeł wiedzy o języku jest przecież bardzo dużo.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy 🙂

Naszą serię quizów zaczynamy od quizu majowego. Grajcie z nami w zielone!

Quiz majowy

Serię naszych quizów językowych otwieramy quizem majowym. Staraliśmy się, żeby było zielono, wesoło, młodo. Zmierz się z naszymi zagadkami. Po rozwiązaniu quizu zobaczysz odpowiedzi i komentarze.

Zapraszamy!    

1 / 5

Maj na każdym uniwersytecie kojarzy się z juwenaliami, czyli świętem studenckim, zwanym niekiedy żakinadą. Które ze słów (będących czasami częścią wyrażeń) podanych niżej nie ma związku etymologicznego z wyrazem juwenalia?

2 / 5

Zanim młodzi ludzie będą mogli – jako studenci – wziąć udział w juwenaliach, muszą zdać maturę. Właśnie z maturami kojarzy się także maj. Zagadka brzmi: który z poniższych wyrazów nie jest związany etymologicznie z wyrazem matura?

3 / 5

Skoro maj, to MAJÓWKA. Doskonale wiemy, co to słowo dziś znaczy: nazywa m.in. wiosenną lub letnią wycieczkę za miasto oraz – chyba najczęściej – kilka dni wolnych od pracy z okazji Święta Pracy oraz Święta Konstytucji Trzeciego Maja (zwłaszcza gdy dni świąteczne łączymy z weekendem lub urlopem, mamy znakomitą okazję, by wypocząć). Słowo majówka ma jednak – i miało – także inne znaczenia. Wskaż je.

4 / 5

Nazwa maj wywodzi się z łaciny: Maius był miesiącem nazwanym (zgadza się co do tego większość historyków języka) na cześć matki Merkurego, która nosiła imię Maja. Imię to nosi współcześnie także wiele kobiet. Odmiana tego imienia może jednak sprawiać kłopot. Zagadka brzmi: jaką formę przybiera imię Maja w D., C. i Ms. liczby pojedynczej?

5 / 5

Maj to zielony miesiąc. Zieleń jest także w nowym polskim słowie: zazielenianie. A co ono znaczy (jako neologizm)?

Twój wynik to

Średni wynik to 39%

0%

A jeśli chcecie się wczuć w majowy klimat, przeczytajcie nasze ciekawostki: