Hasło
złotówkowicz
Definicja
1. Złotówkowiczem nazywa się potocznie osobę, która zaciągnęła kredyt (najczęściej hipoteczny) w złotówkach – w przeciwieństwie do frankowicza. Słowo używane nieco częściej w środowiskach publicystycznym, bankowym i kredytobiorców.
Przykłady użycia
[…] 80% złotówkowiczów uważa pomoc frankowiczom za niesprawiedliwą - wynika z badań Kantar Public. […] Frankowicze częściej niż kredytobiorcy złotówkowi oczekują pomocy w spłacie swojego kredytu mieszkaniowego (53% w porównaniu do 32%). […] Wsparcie frankowiczów, związane z przewalutowaniem kredytów na złote, łączyć się może z wysokimi kosztami, które poniosłoby całe społeczeństwo. Częściej przeciwnikami takiego rozwiązania są kredytobiorcy złotówkowi niż frankowi. (Źródło)

Masa kredytobiorców czuje się wyrolowana przez franka, a jeśli rząd [frankowiczom] pomoże, to złotówkowicze też będą pokrzywdzeni. (Źródło)

[…] ci frankowicze wcale nie są tacy pokrzywdzeni, przez pierwsze 10 lat mieli lepsze kredyty niż złotówkowicze, a teraz mają gorsze. Nikt im nie obiecywał, że kurs franka będzie stały i musieli liczyć się z ryzykiem. (Źródło)

[…] w mediach ukazywały się artykuły porównujące sytuację kredytobiorców złotowych do sytuacji Frankowiczów. Jednak z najnowszych tekstów […] wypływa na wierzch fałszywa teza przewodnia prezentowana przez dziennikarzy sprzyjających bankom, że Frankowicze są chciwi i domagają się darmowych mieszkań, a uczciwi Złotówkowicze muszą spłacać kredyty wraz z odsetkami. […] Frankowicze nie są przeciwnikami Złotówkowiczów ani odwrotnie. To banki kreują taki obraz. (Źródło)
Definicja
2. Złotówkowicz znaczy to samo co wiborowicz. Słowo potoczne, używane nieco częściej w środowiskach publicystycznym, bankowym i kredytobiorców.  
Przykłady użycia
Problem ze stawką WIBOR polega przede wszystkim na sposobie jego ustalania i pozostawieniu bankom decyzyjności w tym zakresie. […] Do tego należy dodać rosnące stopy procentowe ustalane przez bank centralny, które automatycznie powodują wzrost indeksu WIBOR. A im wyższe stopy procentowe, tym wyższy WIBOR, a tym samym wyższa rata kredytu, którą odczuwa każdy Złotówkowicz. […] W najbliższym czasie stawka WIBOR ma zostać zamieniona na inną, czyli WIRON (uprzednio WIRD). Takie działanie potwierdza jedynie, że indeks WIBOR nie jest ani obiektywny, ani weryfikowalny dla przeciętnego Złotówkowicza, a tym samym może stanowić o konieczności sądowej ingerencji w umowy kredytów złotowych, aby raty tych kredytów miały normalną wysokość. (Źródło)

Złotówkowicze: pozywać za WIBOR czy czekać? Tak jak frankowicze, posiadacze kredytów złotówkowych mogą iść do sądu wykazując abuzywość klauzul ich umów. (Źródło)

Polacy mają dość. Są pierwsze pozwy złotówkowiczów
Sądy zalewa fala pozwów frankowiczów, którzy skarżą banki za stosowanie w umowach kredytowych zapisów niezgodnych z prawem. Podobną drogą idą niektórzy klienci, którzy spłacają raty w złotych i cierpią w związku z ostatnim wielkim wzrostem rat. Pierwsze pozwy już są i prawnicy zapowiadają, że będą kolejne. Kancelarie ośmielił rząd, który zapowiedział likwidację stawek WIBOR w kredytach. (Źródło)
Informacje pozajęzykowe
Pierwsze z zarejestrowanych znaczeń rzeczownika złotówkowicz związane jest z kryzysem ekonomiczno-finansowym z 2015 roku i pozwami sądowymi frankowiczów przeciwko bankom, które udzielały im niekorzystnych kredytów.

Wyodrębnienie się drugiego znaczenia słowa złotówkowicz łączy się z wytaczanymi od 2021 roku pozwami sądowymi przeciwko bankom. Pozwy te są związane z problemem wzrostu rat kredytów złotówkowych opartych na wskaźniku WIBOR.
Hasło zgłoszone
14 grudnia 2022
Hasło opublikowane
14 grudnia 2022
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google