Hasło
wyzielenianie
Definicja
Wyzielenianiem lub zazielenianiem określa się z dezaprobatą praktykę marketingową polegającą na tym, że firma lub organizacja – by zbudować pozytywny wizerunek – przedstawia swoje działania jako służące ochronie środowiska naturalnego, choć faktycznie są one tylko pozornie proekologiczne. Słowo używane głównie w publicystyce, w tekstach poświęconych ekologii, zmianom klimatu lub nieuczciwym działaniom marketingowym. Praktyki określane jako wyzielenianie nazywane są też greenwashingiem (rzadziej greenwashem), a także ekościemą albo zielonym kłamstwem.
Przykłady użycia
(…) krakowscy ekolodzy uważają, że cała ta tak zwana ekorewolucja to w rzeczywistości tylko chwyt marketingowy, który ma na celu "wyzielenianie" wizerunku miasta. Miasto mówi o siedmiu milionach drzew, które zasadziło. No nie mówi już o tym jakiej jakości to są drzewka, że są malutkie, ile lat potrzeba żeby się przyjęły. (Źródło)

Katastrofa klimatyczna jest jak najbardziej realna. Co nie znaczy, że należy używać jej jako przykrywki dla „wyzieleniania” przemysłu atomowego mającego własną koszmarną historię ukrywania kosztów ekologicznych i społecznych. (Źródło)

Z nieuczciwymi "eko-firmami" walkę podejmuje też Unia Europejska. Proponowana dyrektywa ws. uzasadniania i przekazywania informacji dotyczących oświadczeń środowiskowych (Green Claims Directive) ma właśnie ograniczyć "wyzielenianie" i zaostrzyć zasady oznaczeń ekologicznych. A jest z czym walczyć, bo aż 53,3 proc. ocenionych przez unijnych urzędników deklaracji zrównoważonego rozwoju zawiera wprowadzające w błąd lub niejasne informacje. (Źródło)

Im większa świadomość zagrożeń dla klimatu i środowiska naturalnego, im bardziej zagadnienia te leżą konsumentom na sercu, tym chętniej przedsiębiorstwa odwołują się do tych idei – co nierzadko oznacza greenwashing lub praktyki z nim graniczące. (…) Trudno się zatem dziwić, że za „wyzielenianie” chce się wziąć Unia Europejska. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Neologizm oznaczono dwoma tagami (jako jednostkę powstałą na gruncie polszczyzny i jako jednostkę przyjętą z języka obcego), gdyż można go interpretować dwojako: 1) jako neologizm słowotwórczy lub 2) jako próbę przetłumaczenia angielskiego rzeczownika greenwashing ‘stwarzanie przez firmę lub organizację pozorów działań ekologicznych w celu poprawienia swojego wizerunku’ (dosłownie można to tłumaczyć właśnie jako wyzielenianie – por. ang. whitewashing ‘wybielanie’).
Informacja słowotwórcza
Rzeczownik wyzielenianie jest derywatem, jeśli interpretujemy go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy, że jest to zapożyczenie (kalka znaczeniowa), to jego źródłem jest angielski rzeczownik greenwashing (zob. Informacja o rodzimości/obcości jednostki).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
6 grudnia 2023
Hasło opublikowane
6 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google