Hasło
wyoutowanie I
Definicja
1.
Wyoutowanie (a także wyoutowanie się) to ujawnienie tego, że jest się osobą homoseksualną, niebinarną, transpłciową itp. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
Piotr Jacoń wspomina wyoutowanie córki: „Ja nie rozumiałem co ona do mnie mówi” (Źródło)
[…] pierwsze miesiące po wyoutowaniu są okropne, ale potem zaczyna się nowe życie. (Źródło)
Historia nie jednej osoby pokazuje, że na skutek braku akceptacji ze strony rodziny, osoby, które dokonały wyoutuowania stały się bezdomne. (Źródło)
Życie uczuciowe Andrzeja Piasecznego praktycznie od początku jego kariery owiane jest tajemnicą. Nawet jeśli spotykał się z kimś, to zwykł mówić o partnerach "miłości" lub "osoby". Po osiągnięciu półwiecza nabrał jednak odwagi i zdecydował się na wyautowanie. Co wiemy o jego partnerze? (Źródło)
Słyszałam wiele bolesnych historii nieheteronormatywnych osób. Znam osoby, których rodziny żyją w całkowitym wyparciu. Albo takie, od których odwrócili się bliscy. Dziewczyn, które zostały pobite w małym mieście w Świętokrzyskiem, bo trzymały się za rękę na ulicy. Czy osób, które żyją w ukryciu, w strachu przed reakcją otoczenia na wyautowanie. Takich, które trafiają do terapeuty z objawami depresji. Łączy je to, że doświadczenie hejtu hartuje. (Źródło)
[…] Ogórek osobiście jest głęboko przekonana, że żadna homofobia w Polsce nie istnieje. Kilka miesięcy temu, przy okazji wyautowania pewnego znanego aktora […] narzekała, że do czego to doszło, że osoby o innej niż heteroseksualnej orientacji domagają się jakichś praw […] (Źródło)
[…] totalne wyałtowanie nie przeszkadza nie tylko w wynajmie [mieszkania – red.], ale i w prezydenturze, sołtysowaniu, wójtowaniu i wielu innych zawodach zależnych od mniejszej ilości ludzi. Ostatecznie całkiem ujawnionym żyje się z mojego doświadczenia lepiej niż maskującym. (Źródło)
Definicja
2.
Wyoutowaniem jakiejś osoby (lub outingiem) nazywa się także ujawnienie – często bez jej wiedzy i akceptacji – tego, że jest ona osobą homoseksualną, niebinarną, transpłciową itp. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
"Jeśli nie była to powszechna wiedza, to wyoutowanie kogoś wbrew jego woli dla celów politycznych, zwłaszcza przez innego geja, uważam za zagranie bardzo niskich lotów" […] (Źródło)
Krzywda spotyka również te osoby LGBTI, które z uwagi na swój status społeczno-ekonomiczny, a także dostęp do „władzy” są zabezpieczone przed przemocą. […] i […] nie są pewnie osobami, które po wyoutowaniu czują się jakoś szczególnie zagrożone. Mimo to przemocowy charakter outingu w ich przypadku polega co najmniej na tym, że siłą odebrane zostało im prawo do decydowania o powiedzeniu publicznie (lub nie) o swojej orientacji seksualnej. (Źródło)
[…] dla mnie, “wyałtowanie” kumpla przed całą Polską jest prawdziwym upadkiem. (Źródło)
Intrygująca historia z tym brukselskim wyautowaniem węgierskiego posła […]. (Źródło)
Informacje dodatkowe
Więcej w artykułach:
A. Niepytalska-Osiecka, O najnowszych znaczeniach czasowników wyoutować i wyoutować się, „Poradnik Językowy” 2016, nr 6, s. 77—84.
M. Zabawa, O coming oucie i wyrażeniach pokrewnych w polszczyźnie, „LingVaria” 2021, nr 2, s. 107—118 (dostępnym tu).
Warianty
Wymowa
[wyałtowanie]
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
4 sierpnia 2023
Hasło opublikowane
26 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google