Hasło
wyjście z szafy
Definicja
Wyjściem z szafy (a także wyoutowaniem się lub wyoutowaniem) nazywa się ujawnienie jakiegoś faktu dotyczącego własnego życia (związanego głównie z orientacją seksualną, tożsamością płciową itp.), który był długo utrzymywany w tajemnicy ze względu na to, że nie zostałby zaakceptowany przez pewną część społeczeństwa jako naruszający przyjęte przez nie normy.
Przykłady użycia
Dla większości homoseksualistów "wyjście z szafy" to akt wyzwolenia i wzmocnienia swojej tożsamości. Dla polskich homoseksualistów również akt wielkiej odwagi. (Źródło)

Pozornie „wyjście z szafy” może być odbierane jako jednorazowy akt, podczas którego osoba nieheteronormatywna informuje innych o przynależności do mniejszości seksualnej lub płciowej (społeczności LGBT+). Tak naprawdę jest to najczęściej proces trwający przez dłuższy czas, składający się z etapów takich jak: (Źródło)

Jedyną radą, by zmienić nastawienie do osób LGBT+, wydaje się więc ujawnienie swojej orientacji i wyjście z szafy. Należy jedna pamiętać, że to nie przymus. Taką decyzję należy podjąć samodzielnie i w wybranym przez siebie momencie. (Źródło)

Pierwszym krokiem do wyjścia z szafy dla osób, które się tego po prostu boją, może być dokładne przyjrzenie się swojemu środowisku, swoim wewnętrznym zasobom i możliwościom, życiowym wartościom oraz emocjom związanym z osiągnięciem tego celu. Warto dokładnie przyjrzeć się temu, co coming out wniesie do naszego życia. (Źródło)

[…]  w przypadku tzw. wyjścia z szafy osób aseksualnych reakcje społeczeństwa są inne. Brak pociągu seksualnego automatycznie nasuwa skojarzenia z impotencją albo psychiczną barierą przed stosunkiem, które są poważnymi zaburzeniami trwale wpływającymi na jakość życia. (Źródło)

[…]  życie osoby zakażonej nie jest łatwe. Znam tylko kilka osób, które otwarcie mówią o swoim zakażeniu, ale są to ludzie z kręgu działaczy społecznych, realizujący pewną misję i tym samym gotowi do „wyjścia z szafy”. Przeciętna osoba zakażona nie informuje znajomych z pracy czy zwykłych znajomych. Tym samym często doświadcza niewybrednych żartów np.: ,,weź łyka, przecież nie mam HIV”. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jednostkę można traktować jako powstałą na gruncie polszczyzny lub jako zapożyczoną.
Informacja frazeologiczna
Jeśli jednostkę uznamy za powstałą na gruncie polszczyzny, to jej źródłem jest zwrot wyjść z szafy.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy, że frazeologizm jest zapożyczeniem, to jego źródłem jest angielska jednostka to come out  / coming out of the closet (dosł. ‘wyjść / wychodzić/ wyjście / wychodzenie z szafy’; w angielszczyźnie jednym ze znaczeń słowa closet ‘szafa’ jest ‘zachowanie tajemnicy’).

 
Informacje dodatkowe
O frazeologizmach wychodzić z szafywyjść z szafy można przeczytać w artykule Marcina Zabawy O coming oucie i wyrażeniach pokrewnych w polszczyźnie, „ LingVaria”, 2021, nr 2, s. 107—118.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
26 maja 2023
Hasło opublikowane
26 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google