Hasło
workation
Definicja
Słowem workation ludzie, najczęściej ci pracujący zdalnie, nazywają wyjazd będący połączeniem pracy i wakacji.
Przykłady użycia
„Moja praca jest tam, gdzie wi-fi” – mówią i bez żalu żegnają się z biurem. Niektórzy pracują w domowym zaciszu, inni w podróży. Czy workation i home office pozwalają im lepiej o siebie zadbać? (Źródło)

Tu nie uprawiam żadnego workation. Tu mam prawdziwe wakacje. Czasem wyleguję się na plaży, czasem się wspinam. Nawet nie wzięłam ze sobą komputera. (Źródło)

W końcu workation są ograniczone w czasie, więc nie mamy szans przełożyć eksploracji okolicy np. na przyszły tydzień, gdy będzie mniej roboty. To dodatnio wpływa na naszą motywację, aby zrealizować wszystkie zawodowe zadania w wyznaczonym standardowymi godzinami pracy czasie i mieć popołudnie dla siebie. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Słowo zapożyczone z języka angielskiego, w którym zostało utworzone z rzeczowników work ‘praca’ i vacation ‘wakacje’ (Collins Dictionary).
Wymowa
[łorkejszyn]
Informacja gramatyczna
Przykłady znalezione w momencie publikacji hasła wskazują na to, że workation to wyraz reprezentowany tylko przez jedną formę tekstową i że przypisuje mu się zarówno liczbę pojedynczą (por. nie uprawiam żadnego workation), jak i mnogą (por. workation są ograniczone w czasie).
Hasło zgłoszone
20 czerwca 2021
Hasło opublikowane
20 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Kaja Kiełpińska
Opracowanie hasła
Kaja Kiełpińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google