Hasło
witkowanie
Definicja
Niektórzy ludzie, zwłaszcza nieprzychylni partii Prawo i Sprawiedliwość politycy, z ironią, dezaprobatą i złośliwie mianem witkowania określają zachowanie osoby, która nagina prawo lub procedury dla uzyskania własnych korzyści lub korzyści politycznych. Witkowanie to niekiedy także (w opinii mówiących) zmienianie prawdy, zafałszowywanie rzeczywistości. Słowo potoczne.
Przykłady użycia

Sejm. Opozycja wygrała głosowanie na komisji, PiS anulowało wynik. "Witkowanie ma się dobrze". Komisje finansów i samorządu terytorialnego przegłosowały - głosami posłów opozycji - poprawkę zwiększającą dochody samorządów w związku z programem Polski Ład. Parlamentarzyści PiS zareagowali na to, składając wniosek o cofnięcie prac do stanu sprzed jej rozpatrzenia. Został zaakceptowany. (Źródło)


No i zrobili reasumpcję czyli „Witkowanie” ma się dobrze...#reasumpcja PiS (Źródło)


Moda na "witkowanie" w Sejmie trwa! Po przerwie posłowie PiS ponownie przegłosowali przyjętą już poprawkę i odrzucili nowe, wyższe udziały JST w podatku PIT - napisał poseł KO Marek Sowa. (Źródło)


Krystyna Skowrońska z Platformy Obywatelskiej mówi Interii o "witkowaniu" podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Opozycja przegłosowała tam poprawkę zwiększającą dochody samorządów w ramach Polskiego Ładu. W odpowiedzi PiS, ignorując zalecenia biura legislacyjnego, przegłosowało wniosek... cofający zapisy ustawy do stanu sprzed poprawki. (Źródło)

Informacje pozajęzykowe
Wyraz ma związek z wydarzeniami w polskim sejmie, które miały miejsce w sierpniu 2021 r. Głosowano wówczas nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Projekt przewidywał, że podmioty spoza Unii Europejskiej nie będą mogły nabywać udziałów w polskich mediach. Projekt był krytykowany przez opozycję oraz media o nastawieniu liberalnym, ponieważ uważano, że jest on wymierzony w stację TVN, najbardziej nieprzychylną obozowi rządzącemu stację telewizyjną (dlatego projekt był nazywany lex TVN). Obradom przewodniczyła wówczas marszałek Elżbieta Witek, przedstawicielka partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość. W pewnym momencie opozycja zgłosiła wniosek o odroczenie obrad, który – ku zaskoczeniu wszystkich – wygrała. Sprawa przybrała negatywny obrót dla partii rządzącej. Wówczas marszałek Witek, powołując się na opinie autorytetów prawnych, zarządziła reasumpcję (ponowienie) głosowania (wniosek opozycji został ostatecznie odrzucony). Decyzja była krytykowana przez opozycję i wielu specjalistów jako pozbawiona podstaw prawnych. Później okazało się także, że niektóre opinie prawne zostały sporządzone kilka lat wcześniej i nie dotyczyły w ogóle tego głosowania, a ich autorzy sami – publicznie – negatywnie ocenili pod względem prawnym decyzję pani marszałek. Słowa być może po raz pierwszy użyła w poście na twitterze poseł Katarzyna Skowrońska – przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej, która odnosiła się do zachowania posłów partii Prawo i Sprawiedliwość na jednym z posiedzeń Komisji Finansów Publicznych.

Czasownik może również mieć związek z oskarżeniem  Elżbiety Witek przez córkę kobiety, która z powodu braku miejsc nie została przyjęta na szpitalny oddział intensywnej terapii i wkrótce zmarła. Córka pacjentki uważała, że matki nie przyjęto na oddział, ponieważ jedno z miejsc było zajęte przez męża Elżbiety Witek, który na oddziale intensywnej terapii znajdował się już bardzo długo, i że marszałek Witek wykorzystywała swoją pozycję, żeby mąż mógł tam przebywać (poświęcony tej sprawie wywiad z Elżbietą Witek można przeczytać tutaj).
Odsyłacze
por. witkować
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
20 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google