Hasło
witkować
Definicja
Niektórzy ludzie, zwłaszcza nieprzychylni partii Prawo i Sprawiedliwość politycy, z ironią, dezaprobatą i złośliwie mówią, że ktoś witkuje, jeśli ta osoba nagina prawo lub procedury dla uzyskania własnych korzyści lub korzyści politycznych. Osoby, które witkują, niekiedy także (w opinii mówiących) zmieniają prawdę, starają się coś zafałszować. Słowo potoczne.
Przykłady użycia
czy w regulaminie Sejmu wskazano i czy Komisja może przegłosować po raz kolejny, skoro w regulaminie Sejmu nie ma sytuacji, w jaki sposób Komisja może procedować w takiej sytuacji rzeczywistej, w jakiej się w tej chwili znajdujemy. Nie ma na ten temat żadnej wykładni legalnej, co należy z tym zrobić. A zatem, panie przewodniczący, jest mój sprzeciw wobec dalszego głosowania, jako że w regulaminie Sejmu nie ma sytuacji, a rozstrzygnięcie w tej sprawie nastąpiło. Komisja przedłoży marszałek Sejmu opisowe stwierdzenie, jaki jest wynik głosowania i jaki jest powód braku przedłożenia, dlatego że regulamin Sejmu w żadnym punkcie nie zawiera sytuacji, co wtedy trzeba zrobić, jak jesteśmy w sytuacji, w której w tym momencie się znaleźliśmy. Głosowaliśmy i nie ma przyjęcia ustawy. Było głosowanie i była równowaga w tym zakresie. Nie ma prawa. Nie możecie witkować nas na posiedzeniu Komisji do skutku. (Źródło)
Dokładnie. Jest czas na wykup tylko do końca roku, a potem to już nieważne, że prawo nie działa wstecz, czyli że wziąłeś leasing w 2021, a przepisy wejdą od 2022 chyba, że PiSduchy dadzą dudy i nie zdążą z tym swoim super_ładem. Ciekawe, czy wtedy będą próbowali 'witkować'. (Źródło)
Wziął Czarzasty SLD jak Bronek ślepą Kaśkę, i nikt złego słowa nie powiedział. Ani Zandberg, ani Biedroń, ani Zawisza, ani Dziemianowicz-Bąk. Wszyscy pospuszczali oczy poniżej depresji i przyklepali czarzastową rabację w biały dzień, a trzeba być naprawdę pełnym złej woli, żeby nie widzieć nahaja w ręku oprawcy, którym poprzetrącał młodzieży kręgosłupy. Takiej, Szanowne Posłanki i Posłowie (z podwyżkami) lewicy chcecie, na której można łamać statut, terleckizować regulamin i witkować głosowania do skutku, aż wyjdzie na nasze? Ludzie to widzą i widzą Was, jak skundliliście pod butem hegemona. (Źródło)
PiS się zbierze i zaczną "Witkować" , łamiąc prawo i Konstytucję , jak to mają w zwyczaju ! (Źródło)
To jest orka w celu wydobycia swoich na powierzchnię, rzeczywistych bohaterów tamtych czasów miesza się z obornikiem. IPN już witkuje historię we właściwym kierunku. To już zaczęli robić za czasów pierwszego PiSu ale bardzo nieudolnie. Czegoś się wtedy jednak nauczyli. (Źródło)
Od teraz, jak ktoś będzie fałszował w Opolu czy Sopocie, to znaczy, że witkował. (Źródło)
Informacja słowotwórcza
Czasownik jest derywatem utworzonym od nazwiska Elżbiety Witek, marszałek Sejmu RP IX kadencji i polityk partii Prawo i Sprawiedliwość.
Informacje pozajęzykowe
Wyraz ma związek z wydarzeniami w polskim sejmie, które miały miejsce w sierpniu 2021 r. Głosowano wówczas nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Projekt przewidywał, że podmioty spoza Unii Europejskiej nie będą mogły nabywać udziałów w polskich mediach. Projekt był krytykowany przez opozycję oraz media o nastawieniu liberalnym, ponieważ uważano, że jest on wymierzony w stację TVN, najbardziej nieprzychylną obozowi rządzącemu stację telewizyjną (dlatego projekt był nazywany lex TVN). Obradom przewodniczyła wówczas marszałek Elżbieta Witek, przedstawicielka partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość. W pewnym momencie opozycja zgłosiła wniosek o odroczenie obrad, który – ku zaskoczeniu wszystkich – wygrała. Sprawa przybrała negatywny obrót dla partii rządzącej. Wówczas marszałek Witek, powołując się na opinie autorytetów prawnych, zarządziła reasumpcję (ponowienie) głosowania (wniosek opozycji został ostatecznie odrzucony). Decyzja była krytykowana przez opozycję i wielu specjalistów jako pozbawiona podstaw prawnych. Później okazało się także, że niektóre opinie prawne zostały sporządzone kilka lat wcześniej i nie dotyczyły w ogóle tego głosowania, a ich autorzy sami – publicznie – negatywnie ocenili pod względem prawnym decyzję pani marszałek.
Czasownik może również mieć związek z oskarżeniem Elżbiety Witek przez córkę kobiety, która z powodu braku miejsc nie została przyjęta na szpitalny oddział intensywnej terapii i wkrótce zmarła. Córka pacjentki uważała, że matki nie przyjęto na oddział, ponieważ jedno z miejsc było zajęte przez męża Elżbiety Witek, który na oddziale intensywnej terapii znajdował się już bardzo długo, i że marszałek Witek wykorzystywała swoją pozycję, żeby mąż mógł tam przebywać (poświęcony tej sprawie wywiad z Elżbietą Witek można przeczytać tutaj).
Informacje dodatkowe
Wyraz nabrał także znaczeń ogólniejszych (np. 'oszukiwać'). W momencie redagowania hasła nie udało się jednak znaleźć wystarczającej liczby poświadczeń innych znaczeń jednostki.
Odsyłacze
por. witkowanie
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
20 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google