Hasło
wagyu
Definicja
Wagyu to japońska wołowina pozyskiwana z krów rasy wagyu, hodowanych w specjalny sposób (np. zwierzęta są masowane sake podczas hodowli, puszczana jest im muzyka). Wagyu uchodzi za jeden z najzdrowszych, najbardziej wartościowych pod względem zawartości składników odżywczych, a także za jeden z najbardziej szlachetnych i najdroższych rodzajów mięsa. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się zdrowym odżywianiem się, kuchniami azjatyckimi lub hodowlą bydła.
Przykłady użycia

Wołowina dla najbogatszych. Oto dlaczego wagyu to jedno z najdroższych mięs świata. Wagyu to wołowina, która pochodzi z Japonii. Nie jest to mięso na każdą kieszeń. Za kilogram musimy zapłacić nad Wisłą ponad tysiąc złotych. Dla porównania za kilogram zwykłego mięsa wołowego w markecie trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Dlaczego wagyu kosztuje tak dużo? (Źródło)


Wagyu to jeden z największych przebojów eksportowych Kraju Kwitnącej Wiśni. Absolutny produkt premium, który zadowoli najbardziej wytrawych smakoszy. Rygorystyczne przepisy dokładnie regulują zasady, które muszą być spełniane w trakcie hodowli. Oferowane przez nas steki są sklasyfikowane jako klasa A5 – najwyższa jakość w restrykcyjnie przestrzeganej skali, a pochodzą z prefektury Kagoshima, jednego z najbardziej cenionych regionów. (Źródło)


Wagyu, czyli wołowina pochodząca od japońskich farmerów, uchodzi na świecie za synonim mięsa najwyższej jakości. Podlega ona specjalistycznej klasyfikacji, pozwalającej na wyselekcjonowanie „najlepszych z najlepszych” – zupełnie jak brylanty. Cena jednej uncji – czyli ok. 30 gramów – wołowiny typu A5 wynosi w przeliczeniu ok. 114 zł. (Źródło)


Japońskie Wagyu stek z antrykotu 690g A5+ (Źródło)

Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz oznaczono tagiem „jednostka o nowym zasięgu”, ponieważ przed 2003 rokiem był on używany, jednak rzadko i wyłącznie przez specjalistów zajmujących się kuchniami wschodnimi lub hodowlą bydła azjatyckiego. W polszczyźnie najnowszej wyraz rozszerzył swój zasięg w związku z dużym zainteresowaniem kuchniami odległych kultur oraz zdrowym odżywianiem się.

Wyraz jest zapożyczeniem leksykalnym z języka japońskiego (jap. 和牛 wagyū; dosł.  japońska krowa, japońskie bydło), ale rozszerzenie zakresu użycia nastąpiło już na gruncie języka polskiego.
Informacje dodatkowe
Wariant jest niezgodny ze współczesną normą ortograficzną.
Warianty
Wagyu
Wymowa
[łagju] a. [wagju]

Wymowa [wagju] wydaje się niezgodna z wymową wyrazu w języku oryginalnym.
Informacja gramatyczna
Wyraz jest nieodmiennym rzeczownikiem rodzaju nijakiego.
Hasło zgłoszone
12 grudnia 2021
Hasło opublikowane
20 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google