Hasło
twarzyzm
Definicja
Jako twarzyzm określa się, w środowisku osób zajmujących się komunikacją społeczną,  zjawisko polegające na tym, że w fotograficznych i filmowych relacjach z różnych wydarzeń, w prezentacji różnych osób itd. kobiety są ukazywane w pełnej sylwetce, natomiast mężczyźni tylko w zbliżeniu twarzy, co powoduje utrwalanie się stereotypu mężczyzny jako inteligentniejszego od kobiety. Słowo niosące odcień oceny negatywnej.
Przykłady użycia
Na nieszczęście wciąż popularny jest twarzyzm, czyli prezentacja kobiet przez pryzmat ciała, a mężczyzn - przez pryzmat twarzy, a to z nią wiążemy się inteligencję. (Źródło)

Stereotyp płci przekazywany jest między innymi w formie twarzyzmu. (Źródło)

Z twarzyzmem wiąże się [...] ukryty stereotypowy przekaz: w przypadku każdej z płci ważne są inne części ciała (w przypadku mężczyzn – twarz, ośrodek charakteru, intelektu, osobowości, tożsamości, a u kobiet – poszczególne elementy sylwetki). (Źródło)

No i jednocześnie pojawia się mechanizm, na który ukuto termin „twarzyzm”. To męskie twarze są duże, na zbliżeniu. Kobiece fragmenty – klaszczące dłonie, kawałki twarzy, długie włosy – widać w rozmytym tle. Oceniamy ludzi, których twarze widzimy na zbliżeniu jako inteligentnych, ambitnych, po prostu – mądrych.  (Źródło)

Najbardziej znane techniki manipulacji to np. manipulacja medialna, spin, ingracjacja, pranie mózgu, prowokacja, twarzyzm, spryt, niska piłka (ang. low ball, badania: Basetta i Miller), społeczny dowód słuszności, drzwiami-w-twarz [...] (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz jest kalką słowotwórczą, dlatego został otagowany jednocześnie jako jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Z angielskiego facism (face 'twarz'  + -ism – pol. -izm/ -yzm).
Hasło zgłoszone
22 czerwca 2021
Hasło opublikowane
22 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google