Hasło
transmężczyzna
Definicja
Transmężczyzną nazywa się osobę, której płeć żeńska przypisana zaraz po urodzeniu na podstawie budowy ciała nie odpowiada męskiej tożsamości płciowej. Słowo używane przez ludzi, którzy interesują się zagadnieniem tożsamości, także płciowej.
Przykłady użycia
Jeśli transmężczyzna przestałby przyjmować testosteron, a przeszedłby już mutację, jego głos nie wróci do poprzedniej barwy pod wpływem jego naturalnych, żeńskich hormonów obecnych w ciele. (Źródło)
To nieprawda, że menstruują tylko kobiety. Transmężczyźni - z brodą, niskim głosem i zakolami - wchodzą do męskiej toalety, żeby zmienić tampon (Źródło)
Osoby transpłciowe i niebinarne wymagają wysokiej jakości opieki zdrowotnej związanej z seksualnością i rozrodem. W przypadku transmężczyzn oraz osób niebinarnych, którym przy urodzeniu przypisano płeć żeńską, najodpowiedniejszymi lekarzami do sprawowania takiej opieki są ginekolodzy-położnicy. (Źródło)
Część trans mężczyzn doznaje jednak zmian w obrębie samopoczucia i zdrowia psychicznego - poprawia się kontakt z własnymi emocjami, momenty dysocjacji stają się rzadsze, w głowie robi się jaśniej, znika ociężałość myślenia. (Źródło)
Dla niektórych wystarczający jest już bowiem etap, w którym w świetle prawa i medycyny zostają uznani za osobę płci przeciwnej, niż początkowo wskazywała na to ich metryka. Dla sporej części pacjentów jest to jednak niewystarczające. Dlatego też poddają się dalszej korekcie płci, a więc trans-mężczyzna – amputacji piersi (duży biust nawet pod wpływem długotrwałego działania hormonów całkowicie nie zniknie) lub usunięcia jajników i macicy – celem zatrzymania miesiączek. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz ten można interpretować dwojako: albo jako utworzony na gruncie polszczyzny, albo jako zapożyczony z języka angielskiego.
Informacja słowotwórcza
Jeśli interpretujemy ten wyraz jako powstały na gruncie polszczyzny, to jest on połączeniem cząstki trans- (pochodzącej od wyrazu transpłciowy) oraz rzeczownika mężczyzna.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli interpretujemy ten wyraz jako zapożyczony, to jego źródłem jest angielska jednostka trans man.
Informacje dodatkowe
Pisownia łączna, choć zgodna z polską normą ortograficzną, jest uznawana za mało inkluzywną – forma transmężczyzna bywa odbierana jako etykietujący rzeczownik. Dlatego w ramach komunikacji niewykluczającej proponuje się zapis trans mężczyzna, w którym cząstka trans jest przymiotnikiem określającym jedną z wielu cech danej osoby (por. niepełnosprawny vs osoba niepełnosprawna).
Warianty
trans mężczyzna, trans-mężczyzna
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
10 grudnia 2023
Hasło opublikowane
10 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Mateusz Adamczyk
Opracowanie hasła
Mateusz Adamczyk
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google