Hasło
transkobieta
Definicja
Transkobietą nazywa się osobę, której płeć męska przypisana zaraz po urodzeniu na podstawie budowy ciała nie odpowiada żeńskiej tożsamości płciowej. Słowo używane przez ludzi, którzy interesują się zagadnieniem tożsamości, także płciowej.
Przykłady użycia
Transkobieta urodzona jako mężczyzna będzie mogła zajść w ciążę. Przełomowy przeszczep (Źródło)
Szkocja zmienia przepisy względem transkobiet. […] Kobiety transpłciowe w Szkocji będą prawnie traktowane tak samo jak kobiety cispłciowe. Dzięki temu znajdą się w radach instytucji publicznych, gdzie zgodnie ze szkockim prawem podział płci musi rozkładać się pół na pół. (Źródło)
Neonazista, który odnalazł swoją tożsamość jako transkobieta. Przez lata Dajana Pospiš należała do Frontu Narodowego – skrajnie prawicowego, antysemickiego ruchu prowadzącego wojnę z serbską społecznością queerową. Jednak odbywając wyrok w więzieniu za dyskryminację rasową i religijną, Pospiš pogodziła się z faktem, którego raczej nikt się nie spodziewał – choć przy narodzinach przypisano jej płeć męską, była kobietą i rozpaczliwie chciała dokonać tranzycji. (Źródło)
Wbrew stereotypowym tekstom o "ucinaniu penisa", do wytworzenia pochwy u trans kobiet wykorzystuje się często właśnie tkankę już obecną na miejscu (Źródło)
Zajęcia z racji tego, że jestem trans-kobietą, są realizowane w ramach działań mających na celu przeciwdziałanie dyskryminacji, przemocy i pokazywanie różnorodności. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz ten można interpretować dwojako: albo jako utworzony na gruncie polszczyzny, albo jako zapożyczony z języka angielskiego.
Informacja słowotwórcza
Jeśli interpretujemy ten wyraz jako powstały na gruncie polszczyzny, to jest on połączeniem cząstki trans- (pochodzącej od wyrazu transpłciowa) oraz rzeczownika kobieta.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli interpretujemy ten wyraz jako zapożyczony, to jego źródłem jest angielska jednostka trans woman.
Informacje dodatkowe
Pisownia łączna, choć zgodna z polską normą ortograficzną, jest uznawana za mało inkluzywną – forma transkobieta bywa odbierana jako etykietujący rzeczownik. Dlatego w ramach komunikacji niewykluczającej proponuje się zapis trans kobieta, w którym cząstka trans jest przymiotnikiem określającym jedną z wielu cech danej osoby (por. niepełnosprawny vs osoba niepełnosprawna)
Warianty
trans kobieta, trans-kobieta
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
9 grudnia 2023
Hasło opublikowane
9 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Mateusz Adamczyk
Opracowanie hasła
Mateusz Adamczyk
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google