Hasło
tanatoturysta
Definicja
Tanatoturystą nazywa się osobę podróżującą do miejsc związanych ze śmiercią, takich jak cmentarze, miejsca katastrof, zabójstw czy masowych mordów. Słowo używane głównie w publicystyce.
Przykłady użycia
Mniej kontrowersyjnym miejscem, chociaż pozostającym w tematyce Dark Tourism, jest Dracula Park w Rumunii. Ten owiany tajemnicą i mrokiem średniowieczny zamek w Branie co roku przyciąga mnóstwo tanatoturystów. Miejsce zyskało popularność dzięki książce Brama Stokera “Dracula”. Inspiracją dla pisarza był wołoski władca Wład Palownik, znany z okrucieństwa. (Źródło)

Ludzie od tysięcy lat podróżują do miejsc związanych z ludzką tragedią. Starożytni Egipcjanie odwiedzali piramidy, Rzymian fascynowały walki gladiatorów, a publiczne egzekucje ściągały widzów z całej okolicy przez setki lat. Co współcześnie może zobaczyć tanatoturysta? (…) (Źródło)

Więc tak, przyznaję się głośno – jestem tanatoturystą i interesuję się śmiercią i przemijaniem. (…) A Ty? Również jesteś tanatoturystą? (…) Zdarza Ci się zwiedzać cmentarze i inne miejsca związane ze śmiercią? (Źródło)

Tanatoturyści uwielbiają po prostu dreszcze emocji i adrenalinę. Fascynuje ich ryzykowne balansowanie na granicy życia i śmierci. Chętnie więc zgłaszają się na słono kosztujące wyprawy, w których mają okazję na własne oczy zobaczyć działania snajperów w Iraku, czy starcia z talibami w Afganistanie. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
W tej kategorii zaznaczono dwa tagi, ponieważ jednostkę można interpretować jako neologizm rodzimy lub jako zapożyczenie.
Informacja słowotwórcza
Jeżeli interpretujemy tę jednostkę jako rodzimą, to jest ona neologizmem słowotwórczym utworzonym od rzeczownika tanatoturystyka.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeżeli interpretujemy tę jednostkę jako zapożyczenie (półkalkę), to jej bezpośrednim źródłem jest angielski rzeczownik thanatourist. W angielszczyźnie zdecydowanie przeważa jednak wariant skrócony (forma thanatourist jest znacznie częstsza niż thanatotourist), w polszczyźnie zaś przyjęła się forma dłuższa: tanatoturysta (w chwili opracowania hasła znaleziono tylko jedno poświadczenie formy tanaturysta). Podobna zależność dotyczy rzeczownika tanatoturystyka (por. ang. thanatourism).
Informacja o wartościowaniu
Można by się spodziewać, że rzeczownik ten w pewnych kontekstach będzie niósł wartościowanie negatywne – podobnie jak powiązane z nim znaczeniowo określenia ciemna turystyka czy czarna turystyka, często używane z dezaprobatą. Zdecydowana większość poświadczeń słowa tanatoturysta nie wskazuje jednak na tego rodzaju nacechowanie.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
5 lipca 2024
Hasło opublikowane
5 lipca 2024
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google