Hasło
rel
Definicja
Niektórzy ludzie, zwłaszcza młodzi, używają – zwykle jako repliki w dialogu – potocznego słowa rel, by wyrazić, że mają podobne do opisanych przez rozmówcę uczucia, odczucia, myśli, poglądy, wrażenia itp.
Przykłady użycia
rel [komentarz do posta: „[…] tylko patusy jarają szlugi”] (Źródło)

Rel [komentarz do posta: „Jezu jak mnie to denerwuje że WSZYSTKO jest teraz na smartfonie ani na sekundę nie można tego ustrojstwa z ręki wypuścić kurwa mać. Co jest złego w karcie na stempelki”] (Źródło)

Rel [komentarz do posta:  „Ej, ofiary losu, też tak macie, że jak wam fryzjer zjebie włosy i pyta "no i jak?" to mówicie, że wow super, żeby chociaż jemu nie było przykro?”] (Źródło)

Tak bardzo rel. Faceci to zjeby, chuj wie, o co im chodzi.... [komentarz do posta: „Nie będę kurwa już wkładał sił w nawiązywanie kontaktu ja pierdole xd Typy zaczynają gadać rozkręca się wszystko spoko jest a nagle chuj przestaja odpisywać, dobra elo”] (Źródło)

Rel [komentarz do posta: „Jedyne co mi się marzy to picie drinka na plaży i pełen kurwa chill i spokój”] (Źródło)
Informacja słowotwórcza
Rel jest niemotywowanym neologizmem słowotwórczym powstałym od angielskiego, niefunkcjonującego w polszczyźnie, przymiotnika relatable mającego dwa znaczenia: ‘powiązany (z kimś lub czymś)’, ‘taki, z którym się można utożsamiać’ (zob. tu).
Informacje pozajęzykowe
Rel zostało wybrane na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 w plebiscycie organizowanym przez PWN (zob. tu i tu). Poświęcono mu kilka artykułów w mediach – zob. artykuł Bartka Chacińskiego (tu) i wywiad z prof. Anną Wileczek (tu).
Hasło zgłoszone
14 września 2022
Hasło opublikowane
27 lipca 2024
Zgłoszenie hasła
Gabriela Zych
Opracowanie hasła
Gabriela Zych, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google