Hasło
rajder
Definicja
Rajderem nazywa się potocznie osobę, która nielegalnie przyłącza się do spotkania (np. lekcji) przeprowadzanego on-line i zakłóca jego przebieg.
Przykłady użycia
MEN wydał 16 mln zł na bezpieczną platformę do zdalnych lekcji. Wciąż brakuje jej kluczowej funkcji. Nauczyciele padają ofiarami "rajderów" wyspecjalizowanych w rozbijaniu e-lekcji. (Źródło)
Wszyscy uczestnicy są najpierw kierowani do poczekalni, gdzie organizator lub prezenter indywidualnie decyduje o tym, kogo wpuścić do pokoju webinarowego, weryfikując jego tożsamość po nazwisku lub adresie e-mail. W ten sposób można skutecznie wyłapać potencjalnych rajderów jeszcze zanim dołączą do spotkania. (Źródło)
Lekcja w internecie. Nauczycielka: Czy Ce przecina się z parabolą, czy nie? Rajder: Parabole tańczą, tańczą. Nauczycielka: Który to taki mądry? Który to taki mądry?! Rajder: Zamknij p*zdę, k*wo jeb*na. (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz ten został oznaczony dwoma tagami, gdyż można go interpretować jako zapożyczenie i jako derywat powstały na gruncie polszczyzny.
Informacja słowotwórcza
Jeśli uznamy ten wyraz za zapożyczenie, to jest on niemotywowany słowotwórczo. Jeśli uznamy, że powstał on na gruncie polszczyzny, to jest to derywat prosty (od rzeczownika rajd).
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy, że wyraz został zapożyczony, to jego źródłem jest angielski raider używany w opisywanym tu znaczeniu (zob. tekst na ten temat). Powstało ono na bazie znaczenia 'najeźdźca', przysługującego rzeczownikowi raider używanemu w angielszczyźnie ogólnej.
Informacje pozajęzykowe
Słowo to pojawiło się w związku z pandemią SARS-CoV-2 (zwaną pandemią koronawirusa), gdy z powodu zamknięcia szkół uczniowie musieli uczyć się zdalnie, tj. uczestniczyli w lekcjach przeprowadzanych on-line.
Informacje dodatkowe
Przed pandemią SARS-CoV-2 rzeczownik rajder był używany m.in. w znaczeniu zbliżonym do opisywanego tutaj: 'osoba, która w sposób nieuprawniony dostaje się do czyjejś gry komputerowej i przeszkadza w tej grze'. Miał on bardzo wąski zakres użycia, ograniczony do środowiska graczy komputerowych. Znaczenie to powstało pod wpływem języka angielskiego.
Hasło zgłoszone
20 czerwca 2021
Hasło opublikowane
29 czerwca 2021
Hasło zaktualizowane
27 sierpnia 2023
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Aktualizacja hasła
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google