Hasło
prostojęzyczność
Definicja
Prostojęzyczność to idea tworzenia różnych tekstów i wypowiedzi (najczęściej urzędowych, prawnych) w sposób prosty, jasny, zrozumiały i przystępny dla odbiorcy niebędącego specjalistą w danej dziedzinie. Słowo używane częściej w środowisku językoznawców i osób zajmujących się komunikacją.
Przykłady użycia
Prostojęzyczność znajduje coraz więcej zwolenników w różnych środowiskach. Do ruchu prostego języka dołączają firmy ubezpieczeniowe, banki, urzędy […]. (Źródło)

Prawdziwym testem prostojęzyczności są jednak zawsze regulaminy. Wiele firm decyduje się uprościć treści WWW, pisma, mejle, ale ideę klarowania języka trzyma z dala od firmowych prawników i strzeżonych przez nich regulaminów. (Źródło)

Dlaczego PROSTY JĘZYK jest dla mnie ważny?
Ponieważ:
buduje most, po którym bezpiecznie poruszają się nadawca i odbiorca
umacnia wzajemne relacje
szanuje odbiorcę
dąży do jasnego przekazu
wpływa na przyjęcie postawy empatycznej przez nadawcę
Dziś dziękuję mojej Mamie – polonistce za to, że w dzieciństwie zasiała we mnie ziarenko prostojęzyczności. Czułam tę prostojęzyczność pod skóra, ale długo nie umiałam jej nazwać. Teraz wiem, że prosty język to dla mnie połączenie kultury słowa z szacunkiem dla odbiorcy. (Źródło)

[…] debata otworzy szerszą dyskusję na temat dostępności, prostojęzyczności, tekstów łatwych do czytania i rozumienia […]. (Źródło)

Chcecie dowiedzieć się, co utrudnia, a co ułatwia odbiór tekstu? Nauczyć się skracać zdania bez utraty sensu? Napisać swój pierwszy tekst prostojęzyczny?🤔Warsztat „Dekalog prostego języka: pigułka wiedzy dla tych, którzy zaczynają przygodę z prostojęzycznością” spełni wasze oczekiwania. 🙂 (Źródło)
Informacja gramatyczna
Wyraz ten ma tylko formy liczby pojedynczej.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
31 sierpnia 2024
Hasło opublikowane
28 października 2024
Zgłoszenie hasła
Patrycjusz Pilawski
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google