Hasło
proepidemik
Definicja
Proepidemikiem niektórzy z dezaprobatą nazywają osobę, która sprzeciwia się szczepieniom ochronnym i twierdzi, że zagrażają one zdrowiu lub życiu. Określenie proepidemik bywa też odnoszone do osób, które nie przestrzegają zaleceń wprowadzanych w czasie zagrożenia epidemią (np. obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych). Słowo lekceważące, używane przez zwolenników stosowania szczepień i innych działań zapobiegających epidemii.
Przykłady użycia
Dlaczego proepidemicy nie płacą za powikłania po grypie? (…) Ich postępowanie, czyli niechęć do szczepienia się, może doprowadzić do powstania epidemii, a w konsekwencji do powrotu chorób zakaźnych, które zostały praktycznie wyeliminowane dzięki szczepieniom z wyjątkiem grypy, której jeszcze nie udało się ze względu na jej zmienność wyeliminować, ale mamy szczepionkę i leki antygrypowe. (Źródło)
Mężczyzna nie zgadzał się na szczepienie jego dzieci, choć prawny opiekun dwójki z nich wyraził zgodę na zabieg. Po kilku wizytach w końcu wdarł się do ośrodka wraz z innymi proepidemikami. (Źródło)
Co zrobić ze znajomym proepidemikiem? Nie mam pojęcia. Zrozumiałam coś niezwykle ważnego: informacje medyczne, fakty, badania czy przykłady nie działają na antyszczepionkowców. Nie działają, bo ich przekonanie o szkodliwości szepień nie wynika z wiedzy, tylko z emocji. (Źródło)
Ludzie coraz rzadziej zwracają uwagę nienoszącym maseczek, bo się po prostu boją. Dwa dni temu motornicza, która zwróciła proepidemikowi uwagę została pobita, ma złamaną nogę. Ja sama tydzień temu zostałam zwyzywana nawet nie za to że zwróciłam uwagę - panu nie spodobało się, że ja sama mam maseczkę. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz proepidemik może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe albo jako słowo utworzone na gruncie polszczyzny.
Informacja słowotwórcza
Wyraz proepidemik jest derywatem, jeśli interpretujemy go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznamy ten wyraz za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski przymiotnik proepidemic.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
23 grudnia 2022
Hasło opublikowane
25 grudnia 2022
Hasło zaktualizowane
7 marca 2024
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Aktualizacja hasła
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google