Hasło
prank
Definicja
Prankiem niektórzy ludzie, szczególnie młodzi, potocznie nazywają działanie lub zachowanie celowo podejmowane po to, żeby rozśmieszyć innych, polegające zwykle na postawieniu kogoś w niezręcznej sytuacji, np. przestraszeniu go, zaskoczeniu, ośmieszeniu itd.  Pranki często są filmowane i udostępniane w internecie. Tradycyjnie działanie takie określa się jako głupi kawał.
Przykłady użycia
Jeśli chcecie świetnie się bawić w ten upalny dzień, wyprobujcie kilka naszych świeżych pomysłów na pranki! Dowiecie się, jak wykręcić śmieszne pranki na współlokatorach i rodzinie, jak zrobić glutka z Coca Coli oraz jak zaskoczyć znajomych genialnymi prankami z jedzeniem!  (Źródło)

Youtuberzy zrobili „pranka”, udając napad na bank. Grożą im 4 lata w więzieniu (Źródło)

Obudziła się z wężami owiniętymi wokół nóg! Gdy umierała ze strachu, jej chłopak bawił się w najlepsze, bo to on stał za tym okrutnym prankiem... (Źródło)

Wywinął synkowi pranka. Nie przewidział jednej rzeczy! Ten tatuś zdecydował spłatać synkowi psikusa, chowając pod miską... kupę. Zawołał chłopca i wmówił mu, że złapał ptaszka, którego teraz on musi przechwycić, gdy podniesie miskę. Dziecko połknęło haczyk i gdy tatuś podniósł miskę, dziecko natrafiło ręką na ową śmierdzącą niespodziankę. Kij ma jednak dwa końce – chłopiec dał ojcu brudną ręką plaskacza. (Źródło)

W ramach pranka YouTuberka zastrzeliła chłopaka. Dostała 180 dni więzienia Balistyka kontra literaturoznawstwo – ten pojedynek nie mógł skończyć się dobrze. Kiedy Monalisa Perez doszła do wniosku, że pora poszerzyć liczbę swoich fanów na YouTube, postanowiła wraz z chłopakiem nakręcić filmik spod egidy „nie róbcie tego w domu” czy inny rodzaj idiotycznego pranka. Para postanowiła bowiem udowodnić, że gruba książka w twardej oprawie zatrzyma pocisk z pistoletu. (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o pochodzeniu jednostki
Z angielskiego prank 'żart, kawał zrobiony komuś'.
Informacje pozajęzykowe
Słowo zgłoszone do plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku  2017 i 2018.
Informacja gramatyczna
B. lp. pranka [w momencie publikacji hasła redaktorzy znaleźli tylko takie poświadczenia B. lp. tego rzeczownika, 3.12.2020 r.]
Hasło zgłoszone
6 czerwca 2021
Hasło opublikowane
13 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google