Hasło
patoinfluencer
Definicja
Patoinfluencer to osoba, która zdobyła popularność w Internecie, zamieszczając patologiczne społecznie treści, np. libacje alkoholowe, przemoc fizyczną i słowną, molestowanie seksualne, poniżanie.
Przykłady użycia
"Wydarzenia": Jadąc porsche, śmiertelne potrącił pieszego w Warszawie. Aktywiści oskarżają "patoinfluencera" (Źródło)

Ale są jeszcze patoinfluencerzy i jak sama nazwa wskazuje tu “pato” zdecydowanie oznacza “patologię”. I to są Ci wszyscy ludzie (często młodzi), którzy są znani z rzeczy, których absolutnie nie powinno się naśladować. (Źródło)

Ralph Ferre - właściciel studia tatuażu i patoinfluencer. Jego ostatnie ekscesy odbijają się szerokim echem na TikToku. Dwudziestoparolatek życzy jednemu z internautów, by zakaził się HIV, nigdy nie znalazł pracy, przeklina go i odprawia w jego intencji swoistą czarną mszę (!). (Źródło)

Czyżby hipisami i punkami naszych czasów byli właśnie pato influencerzy? Łamiący konwenanse i świętości, a przy tym tak bezideowi, że jeśli kogoś za sobą pociągają to nie naśladowców, a followersów. (Źródło)

To nie wina internetu wypełnionego pato-influencerami. To wina tego, że rodzice pozwolili im poświęcić znaczną część życia na inspirowanie się tymi rzeczami, nie pokazując, że to jest ZŁE. (Źródło)

Masz w tym wszystkim dużo racji, kiedyś dzieci miały duży szacunek do starszych osób a teraz ? Potrafią iśc ulicą i kogoś obrazić, bo zobaczyli, że to jest śmieszne u jakiegoś patoinfluensera. (Źródło)
Warianty
pato influencer, pato-influencer, patoinfluenser
Odsyłacze
Informacja słowotwórcza
Słowo zostało utworzone przez połączenie cząstki pato- (obecnej między innymi w wyrazie patologia, którego jedno ze znaczeń to: 'odstępstwo od prawidłowego stanu funkcjonowania struktur państwowych i społecznych' - cyt. za WSJP) oraz rzeczownika influencer ('osoba, która zdobyła popularność w internecie i korzysta ze swojej sławy, wpływając na swoich widzów/czytelników, ich światopogląd, gust, etc.' - cyt. za Galeria młodzieżowych słów roku PWN).
Informacja o wartościowaniu
Dla niektórych użytkowników języka słowo patoinfluencer jest po prostu nazwą zawodu lub zajęcia. Wartościowanie ulega wówczas zawieszeniu.
Informacje dodatkowe
Formy: pato influencer oraz pato-influencer są niezgodne ze współczesną normą ortograficzną.
Hasło zgłoszone
3 grudnia 2021
Hasło opublikowane
3 grudnia 2021
Zgłoszenie hasła
Kaja Kiełpińska
Opracowanie hasła
Kaja Kiełpińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google