Manoreksja – nowe wyzwanie dla dietetyków i lekarzy. Manoreksja jest to rodzaj anoreksji występujący u mężczyzn. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na jadłowstręt psychiczny wśród mężczyzn. Szacuje się, że obecnie stanowią oni 6-10% chorych. (Źródło)
Po pierwsze, presja społeczna na posiadanie ciała odpowiadającego hegemonicznym standardom piękna jest powracającą przyczyną w przypadkach manoreksji. Jest tak zazwyczaj dlatego, że reklamy, media, a przede wszystkim media społecznościowe, wygenerowały szereg modeli aspiracji, które przenikają poczucie własnej wartości młodych ludzi. (Źródło)
Wyobrażając sobie osobę chorą na anoreksję, wyobrażasz sobie wychudzoną dziewczynę obsesyjnie liczącą każdą kalorię by nie przytyć czy jeszcze bardziej schudnąć bo jej ciało wydaje się jej wciąż za duże. Tymczasem manoreksja – męska odmiana anoreksji staje się kolejnym wyzwaniem dla lekarzy i dietetyków. Coraz więcej młodych mężczyzn jest niezadowolonych z własnego ciała, ale nie próbują nad nim pracować dbając o tkankę mięśniową i ćwicząc, ale odchudzając się. (Źródło)
"Manoreksja". Bo mężczyźni też przesadzają z odchudzaniem (Źródło)
Manoreksja - chcą mieć muskuły, więc... wymiotują. (Źródło)