Hasło
laga na Lewego
Definicja
Ludzie interesujący się sportem lagą na Lewego (a także: lagą na Robercika, lagą na Lewandowskiego) opisują, prześmiewczo i z dezaprobatą, styl gry reprezentacji Polski w piłkę nożną, polegający na tym, że zawodnik, którego zadaniem jest obrona (zwykle bramkarz lub obrońca), wykonuje w powietrzu, pomijając środkową część boiska, długie podanie bezpośrednio do Roberta Lewandowskiego, aby odciążyć innych graczy, gdyż – zdaniem mówiącego – nie potrafią oni zorganizować gry.
Przykłady użycia
Przeszedłbym już do taktyki laga na Lewego...wtedy mamy szanse na remis (Źródło)
IDEALNY przykład słynnej taktyki "Laga na Lewego". Glik ma miejsce i czas, żeby podejść kawałek wyżej z piłką albo podać do KL/NZ, ale decyduje się na długie podanie do RL, wokół którego są sami Holendrzy. Szansa na wygranie 1szej piłki znikoma, a na wygranie 2 lub 3 iluzoryczna. (Źródło)
Jedyne pomysły na grę dzisiaj:
-laga na Lewego
-podanie do boku i wrzuta
I z czym my na turniej jedziemy, jak tak to się grało w latach 80 (Źródło)
Kibice mają dość! Autobus i laga na "Lewego"?! Tak Michniewicz zaskoczył! (Źródło)
Laga na Lewego, czyli bezradność Polaków w meczu z Austrią (Źródło)
Ich intensywny pressing był czymś, czego obawiał się najbardziej. Dlatego też, zamiast przedzierać się przez zastawione przez nich zasieki, wolał po prostu je ominąć. Potrzebował do tego tylko jednej rzeczy – tak popularnej w Polsce "lagi na Lewego". (Źródło)
Mam wrażenie, że jak nie gramy „lagi na Lewego” to nawet potrafimy coś rozegrać (Źródło)
Dawaj lagę na Lewego
Lub wycofaj do Szczęsnego (Źródło)
Popularne i nieco prześmiewcze określenie sposobu gry reprezentacji Polski, tzw. "laga" na "Lewego” przeszło do historii. Wszystko zaczęło się kilka lat temu, od internautów, którzy zaczęli w ten sposób określać boiskową bezradność i brak pomysłu na grę. (Źródło)
Warianty
Laga na Lewego
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyrażenie laga na Lewego (laga na Robercika, laga na Lewandowskiego) powstało na bazie istniejącej od dawna, używanej przez osoby interesujące się sportem, konstrukcji laga na (kogoś) oznaczającej podanie piłki do danej osoby. Laga na Lewego (laga na Robercika, laga na Lewandowskiego) różni się jednak od lagi na (kogoś) znaczeniem – oznacza (jak podano w definicji) styl gry polskiej reprezentacji, opierający się na długich podaniach do Roberta Lewandowskiego, nie zaś same takie podania.
Informacje pozajęzykowe
Wyrażenie to powstało na początku lat 20. XXI w. (lub nieco wcześniej), lecz zostało rozpowszechnione przez polskich komentatorów oraz kibiców podczas mistrzostw świata w piłce nożnej odbywających się w 2022 r. w Katarze, na których Polska reprezentacja prezentowała ten styl gry (więcej na ten temat tu). Robert Lewandowski (ur. w 1988 r.) to polski napastnik światowej sławy, występujący w czołowych klubach europejskich, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy grających na tej pozycji w historii futbolu. Sądzi się, że polska drużyna narodowa nie dorównuje mu umiejętnościami.
Informacje dodatkowe
Występujące we wyrażeniu słowo laga w języku piłkarskim oznacza górne wybicie piłki lub podanie wykonywane na dalszą odległość. Bardziej oficjalnym odpowiednikiem lagi jest długa piłka, a potocznym – wrzutka. Angielską nazwą stylu gry nazywanym po polsku lagą jest wyrażenie kick and rush (dosł. ‘kopnij i pędź’), o czym można przeczytać tu. Forma Lewy została utworzona od nazwiska polskiego reprezentanta – Roberta Lewandowskiego.
Wyrażenie laga na Lewego (laga na Robercika, laga na Lewandowskiego) zaczyna być modyfikowane do postaci laga na (kogoś) oznaczającej taktykę, styl gry (nie tylko zresztą w piłce nożnej, czasami też w innych grach drużynowych, np. siatkówce), a nie samo podanie (jak w wypadku podstawowego znaczenia), zob.: […] dobrze grająca w szybkim ataku Walia nie miała ani jednej kontry. Też nie mieli pomysłu, tylko laga na Moore’a? (Źródło), Tak nieironicznie cieszę się, że Malwina wróciła do kadry i jedzie na IO. Trochę jej się to "należało" po latach harówki za trzy zawodniczki gdy naszą jedyną taktyką była laga na Smarzek [Malwina Smarzek to polska siatkarka – przyp. red.] (Źródło). W momencie rejestracji hasła redaktorzy nie znaleźli jednak liczby poświadczeń tego wyrażenia wystarczającej do tego, by zarejestrować jednostkę.
Wariant Laga na Lewego jest niezgodny z normą ortograficzną.
Hasło zgłoszone
28 grudnia 2022
Hasło opublikowane
11 lipca 2024
Zgłoszenie hasła
Marcin Araźny
Opracowanie hasła
Marcin Araźny, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google