Hasło
kuc
Definicja
1.
Kucem ironicznie i z dezaprobatą niektórzy ludzie nazywają zwolennika Janusza Korwin-Mikkego i jego partii.
Przykłady użycia
W tej niszy buszuje od dawna Korwin-Mikke pod każdą postacią swej organizacji, obiecując swoim „kucom” rozwiązania tyleż proste, co radykalne. (Źródło)
Dopóki jednak JKM i jego organizacje, byłe i obecne, wypełniają niszę na skrajnej prawicy, oddzielając liberatriańskich kuców od nacjonalistycznych zwolenników wielkiej Polski katolickiej, demokracja w Polsce ma trochę mniej zmartwień. (Źródło)
Kim jest Patryk [...], doborowy kuc bojowy ze stajni Korwina i Kukiza? (Źródło)
Informacja gramatyczna
D. lm. kuców, kucy
Odsyłacze
Definicja
2.
Kucem ironicznie i z dezaprobatą niektórzy ludzie nazywają młodego mężczyznę noszącego włosy związane w kucyk, zwykle miłośnika muzyki metalowej lub literatury fantasy, często studenta kierunków technicznych.
Przykłady użycia
Powiedzcie mi jak to jest z tym Woodstockiem, czy to: festiwal gdzie kuce są w raju, i króluje metal i pochodne, bo taką opinię często się słyszy, czy nie za dużo tam jednak lewackiego stylu, TVN itp. który zabija metalowość imprezy i nie warto jechać przez to właśnie? (Źródło)
Gdy zaczynałam studia, słyszałam (niby) żartobliwe teksty o dziewczynach z informatyki, różne złośliwości o wyglądzie czy zachowaniu. Opowiadano np. że nie można pomylić kuca (chłopaka z długimi włosami) programisty z dziewczyną, bo prawdziwych dziewczyn na politechnice nie ma. (Źródło)
Coś zdumiewającego - gusta muzyczne. Niby #kuc, a coraz mniej słucham metalu... znaczy, jasne - niektóre zespoły muzyczne zawsze będą w moim czarnym serduszku, ale kiedyś potrafiłem słuchać metalu codziennie, przez 7 dni w tygodniu […], a teraz leżę sobie z lapkiem, pracuję, a w tle leci sobie #garou. (Źródło)
Informacja gramatyczna
D. lm. kuców, kucy
Informacje pozajęzykowe
Publicystyczną charakterystykę słowa kuc przedstawił Bartek Chaciński w artykule z cyklu Nowo mowa („Polityka”, 15 września 2015 r.):
„Od paru lat kucami nazywano czasem (z niechęcią) zwolenników heavy metalu. Albo fanów literatury fantasy. Może jeszcze studentów co bardziej technologicznych kierunków (tzw. kuc-kierunków). Oczywiście, nie wszystkich fanów i studentów – tylko tych zbierających włosy w kucyk, najlepiej włosy przetłuszczone i niezbyt gęste. To niemiłe słowo odnosiło się więc raczej do fizjonomii. Na jego popularność zwrócił mi uwagę jeden z redakcyjnych kolegów, gdy tylko trafiło na koszulki. Tyle że dziś sama fryzura powoli traci na znaczeniu. Nowe zjawisko to mentalne kuce – i jest to fala tak potężna, że wyszukiwarka Google odnotowała w tym roku szczyt zainteresowania »kucem« w internecie.
Skutki tej eksplozji wyśledzić można było po kolejnych wyborach prezydenckich, w których startował Janusz Korwin-Mikke. To jego wyznawców nazywa się dziś najczęściej kucami, co trudno jednoznacznie wytłumaczyć. Może dlatego, że kojarzył się z absolwentami kierunków ścisłych, może ze względu na powyborcze uwagi socjologów na temat neoliberalizmu jako dziecięcej choroby, a może z powodu pojawiających się w sieci zdjęć Korwin-Mikkego. Był na nich z wyznawcami – młodymi licealistami lub studentami, częściej niż reszta społeczeństwa noszącymi koszulki zespołów metalowych i włosy zbierającymi w kucyk. A do tego dopisano zaraz filozofię – że skoro noszą spodnie moro i słuchają radykalnej muzyki, to bliżej im również do mocarstwowych i radykalnych poglądów JKM”.
Możliwe również, że nośność i popularność leksemu kuc w znaczeniu opisywanym w pierwszym znaczeniu hasła w naszym słowniku wynika z tego, że leksem ten przywołuje metaforę stajni obrazującą domniemaną specyfikę relacji Janusza Korwin-Mikkego z jego zwolennikami.
Hasło zgłoszone
1 czerwca 2021
Hasło opublikowane
1 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Kaja Kiełpińska
Opracowanie hasła
Kaja Kiełpińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google