Hasło
książkoholizm
Definicja
Książkoholizm to potoczna i żartobliwa nazwa postaw i zachowań przypominających uzależnienie od książek (np. fascynacji nimi, rozmawiania o nich, częstego ich czytania i kupowania itd.).
Przykłady użycia
Książkoholizm- uzależnienie od książek- ich czytania, pisania, recenzowania, układania na półkach, dotykania a nawet… wąchania. Na świecie pozostało już niewiele książkoholików, jednak ,,narkotyku”, który zażywają przybywa. (Źródło)

Czy wam też kupowanie książek zaczyna wymykać się spod kontroli? Może temat książkoholizmu został już zbadany i opisany? Znacie metody walki z nałogiem? (Źródło)

Koniec! Daję sobie szlaban na kupowanie książek!Znacie to? A ten moment odczuwania  satysfakcji i dumy z siebie, kiedy kilka dni po tej hucznej obietnicy wracacie do domu bez żadnej nowości z księgarni, znacie? No właśnie… ja też nie. To się nazywa książkoholizm, proszę Państwa. (Źródło)

Shirkus, ja ostatnio kupiłam "Ex libris: Wyznania czytelnika". Czytałam to kiedyś i bardzo chciałam mieć w swojej biblioteczce, ponieważ kolekcjonuję książki traktujące o czytaniu, książkoholizmie, książkach itp. Taki bzik! ;) (Źródło)
Informacja gramatyczna
Rzeczownik mający tylko formy liczby pojedynczej.
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz książkoholik może być interpretowany jako zapożyczenie właściwe (o spolonizowanej ortografii) albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny; jest to prawdopodobnie nie do rozstrzygnięcia.
Informacja słowotwórcza
Wyraz książkoholizm  jest derywatem, jeśli interpretować go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznać wyraz książkoholizm za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski rzeczownik bookholism, obecny w internecie, jednak nieodnotowany (w momencie publikacji hasła) w żadnym słowniku.

Gdyby wyraz ten traktować jako źródło polskiego wyrazu książkoholizm, należałoby go interpretować jako (pół)kalkę słowotwórczą. Z tego powodu został oznaczony dwoma tagami: „jednostka powstała na gruncie języka polskiego” i „jednostka przejęta z języka obcego”.
Hasło zgłoszone
17 czerwca 2021
Hasło opublikowane
17 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google