Hasło
książkara
Definicja
Książkarą nieco żartobliwie nazywa się kobietę czytającą dużo książek, bardzo lubiącą czytanie. Słowo to z dezaprobatą i zazwyczaj negatywną oceną odnoszone bywa także do kobiet, które – zdaniem używających tego słowa – przesadnie lubią czytanie książek lub traktują to zajęcie w sposób snobistyczny. Wyraz potoczny.
Przykłady użycia
Książkary i książkarze, dziś nasze święto 📚 […] Dzień Książki i Praw Autorskich to idealna okazja by porozmawiać o tym, co lubią i co czytają nasi ulubieni autorzy! (Źródło)

Zawsze była zapaloną książkarą, wolała zostać w łóżku z dobrą książką w ręku, niż szaleć na imprezach. (Źródło)

Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i ogromną psiarą i książkarą (książek nigdy nie jest za dużo, jedynie miejsca na regałach za mało! 🙂 (Źródło)

jak widze te “ksiazkary”,co czytaja smuty albo ksiazki z niezwyklego i mysla, ze sa dzieki temu inteligentniejsze od reszty spoleczenstwa to mnie rozpierdala wewnętrznie przysięgam (Źródło)

Książkara się do mnie przyczepiła, bo śmiałam wyrazić swoje zdanie na temat książki […]. (Źródło)

ksiazkary sa kurwa okropne, nie wazne jakie argumenty im podasz one i tak nie rozumieją ze ich ksiazeczka […] jest pp obrzydliwa, no bo przeciez to tylko fikcja […]. (Źródło)
Odsyłacze
Informacja słowotwórcza
Słowo to należy do produktywnego obecnie modelu słowotwórczego derywatów z sufiksem ­-ara tworzących nazwy żeńskie (zob. hasła podane w polu Odsyłacze).
Informacja o wartości ekspresywnej jednostki
Derywat ten, podobnie jak wiele innych neologizmów z sufiksem -ara,  może służyć przekazywaniu różnych rodzajów ekspresji: dezaprobaty, lekceważenia, ironii; może być także nośnikiem żartów.
Hasło zgłoszone
25 listopada 2023
Hasło opublikowane
25 listopada 2023
Hasło zaktualizowane
9 listopada 2024
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Aktualizacja hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google