Hasło
kropka nienawiści
Definicja
Kropką nienawiści nazywa się kropkę stawianą na końcu krótkiej wiadomości tekstowej wysyłanej za pomocą komunikatora internetowego lub SMS-a, która to kropka jest przez odbiorcę interpretowana jako wyraz negatywnych emocji nadawcy.
Przykłady użycia
Taką rozmowę miałem wczoraj: – Sorry stary jednak nie dam rady 🙁 – Nie ma sprawy. – Jezu, ale po co ta pasywna agresja? – Co? – Kropka nienawiści. (Źródło)

Korespondowałem ostatnio na jednym z internetowych komunikatorów z moim synem. W błogiej nieświadomości, odpowiadając na jakieś całkiem banalne pytanie, odpisałem „spoko.”. Wiecie, tak żeby było młodzieżowo. Jak przystało na zwierzę tresowane (niewytresowane) w interpunkcji uznałem, że kropkę na koniec wypowiedzi wypada postawić. Postawiłem. I to był błąd. Okazało się, że mój pierworodny zachodził później, niebożę, w głowę, o co mi chodzi, dlaczego mam do niego jakieś anse. Bowiem stawiając kropkę, postawiłem… kropkę nienawiści. (Źródło)

– dzień dobry. śpicie?
– Nie.
– to byś chociaż kurturarnie odpowiedział, a nie tak z kropką nienawiści (Źródło)

Erica Dhawan w swojej książce „Cyfrowa mowa ciała” przytacza badania, podczas których dowiedziono, że w swobodnej konwersacji SMS-owej lub wymianie wiadomości w komunikatorach nagłe zakończenie zdania „kropką nienawiści” u odbiorców budzi niepokój i sygnalizuje brak szczerości. (Źródło)

– Kotek to ty dzis siedzisz w domku i jutro się spotkamy?
– Tak
– ok to ja wyjde do Patryka
– Idz. 😉
– ooo kropka nienawiści (Źródło)

Najgorsze połączenie to: słowo + . + 😊 ­– może zostać odebrane jako całkowity brak szacunku. Szyderczy uśmiech z kropką nienawiści. Nie dość, że rozmówca jest nieszczery, to jeszcze bezczelny. (Źródło)

Pytali, co się stało, czy mam gorszy dzień, dlaczego się pogniewałam. Dlaczego jestem oschła, skąd te muchy w nosie i dlaczego ciskam w nich te swoje kropki nienawiści. A przecież to były normalne kropki! Tak kończymy zdania w języku polskim. A jednak okazało się, że ilekroć nie wstawiałam na końcu żadnej buźki, każdy odczytywał to jako atak. (Źródło)

Kropka to nic innego, jak malutki, prawie niewidoczny znak. Jednak większość ludzi w kontekście zdania zazwyczaj zauważa własnie tę nieszczęsną kropkę. A potem wysłuchuję: "To kropka nienawiści"!, "Nie lubisz mnie"!, "Znowu to robisz"! (Źródło)

– Unfollow. :)
– I ta kropka nienawiści i uśmieszek na końcu 😆 plagi egipskie na mnie spadają, najpierw kontuzja, teraz unfollow :( (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Jednostka jest kalką frazeologiczną (ma obcą strukturę, lecz rodzime wypełnienie), dlatego została oznaczona dwoma tagami.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Wyrażenie jest kalką angielskiej jednostki dot hate (dosł. ‘kropka nienawiści’).
Informacje pozajęzykowe
Do rozpowszechnienia wyrażenia kropka nienawiści najbardziej przyczynił się facebookowy fanpage o tej samej nazwie. Od 2014 r. twórcy  strony zamieszczają tam i wyśmiewają zrzuty ekranów z zapisami dialogów, w których rozmówcy posłużyli kropką nienawiści.
Hasło zgłoszone
17 marca 2022
Hasło opublikowane
19 stycznia 2024
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Korwin-Mikke
Opracowanie hasła
Katarzyna Korwin-Mikke, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google