Hasło
kopernik
Definicja
Kopernik to pierwiastek chemiczny o symbolu Cn. Słowo używane głównie przez chemików.
Przykłady użycia
Naukowcy z Centrum Badań nad Jonami Ciężkimi w Darmstadt zaproponowali, by najnowszy pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 112 nazywał się kopernik (Cn - copernicium), na cześć Mikołaja Kopernika. (Źródło)
Kopernik posiada następujące własności: metal, substancja stała [...] Kopernik nie ma zastosowania praktycznego. (Źródło)
Po raz pierwszy Kopernik został uzyskany 9 lutego 1966 roku przez niemiecki instytut badawczy w Darmstadt, w laboratorium GSI. Uczeni dokonali tego bombardując jonami cynku-70 ołowianą tarczę. Doprowadziło to do zimnej syntezy, a w rezultacie do powstania Ununbi. Za ojców pierwiastka uznaje się S. Hoffmana, V. Ninova i F.P. Hessburgera. 6 lat później ten sam zespół naukowców ogłosił kolejne otrzymanie Kopernika. Podczas tych eksperymentów udało się zaobserwować tylko jeden atom Kopernika, który żył zaledwie sekundę. (Źródło)
Warianty
Kopernik
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Nazwa kopernik, tożsama z istniejącą od dawna w polszczyźnie nazwą własną, pojawiła się w naszym języku pod wpływem obcym (zob. pole "Informacja o pochodzeniu jednostki").
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem polskiego neologizmu kopernik jest nazwa Copernicium stworzona na wzór łaciński.
Informacje pozajęzykowe
Nazwa Copernicium została nadana pierwiastkowi przez uczonych zebranych na kongresie Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (International Union od Pure and Applied Chemistry) w 2016 r. Zrobiono to, by uhonorować Mikołaja Kopernika.
Informacje dodatkowe
Spotykany w tekstach wariant Kopernik jest niepoprawny ortograficznie.
Hasło zgłoszone
6 czerwca 2021
Hasło opublikowane
29 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google