Hasło
kierpoć
Definicja
Niektórzy ludzie, zwłaszcza interesujący się koleją, potocznie i nieco żartobliwie kierpociem nazywają kierownika pociągu.
Przykłady użycia
W jakich sytuacjach kierpoć może wstrzymać odjazd pociągu? (Źródło)

Kierpoć przez megafon daje sygnał do odjazdu. (Źrodło)

Z jakiego powodu Kierownik stracił uprawnienia maszynisty? Jeśli tylko na skutek awansu na kierpocia i upływu czasu to moim zdaniem nie było żadnego wykroczenia. Gdyby jednostka była nowa mogłaby w grę wchodzić nieznajomość maszyny. Ale to był EN57, dałby radę prowadzić nawet po kilkuletniej przerwie. (Źródło)

W pociągu było ok. 300 osób. Niech tylko 5% pasażerów wytoczy kierpociowi procesy o odszkodowanie i zadośćuczynienie, a komornik nie zejdzie z kierpocia do końca życia. Przemawia do wyobraźni? (Źródło)

Problem pojawia się, kiedy wybierze się zatłoczony pociąg, tak jak my mieliśmy problem z Gemsim jadąc do Szczecina. Na szczęście mieliśmy ciutkę doświadczenia w rozmowach z kierpociami i podciąg nie ruszył bez nas, dopóki się nań nie wpakowaliśmy - do przedziału rowerowego. (Źródło)

Grunt to pogadać z Panią KierPoć. "Niech pan do tyłu pójdzie, ostatni wagon jest wyłączony z rezerwacji". (Źródło)
Informacja słowotwórcza
Słowo kierpoć zostało utworzone od wyrażenia kierownik pociągu, a pod względem budowy przypomina zbiorkom, kontyg i inne wyrazy, o których mowa w tym felietonie. Niewykluczone, że do powstania rzeczownika kierpoć przyczyniło się również istnienie skrótu kier. poc. 'kierownik pociągu'.
Hasło zgłoszone
25 lutego 2022
Hasło opublikowane
4 marca 2022
Zgłoszenie hasła
Aleksandra Pietruszewska
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google