Hasło
humanistyczny
Definicja
Humanistyczny, np. ślub, pogrzeb, to świecka, odrzucająca religijne treści i obrządki ceremonia o nieformalnym charakterze, mająca indywidualny, niekonwencjonalny przebieg i formę oraz stawiająca w centrum człowieka, jego osobiste potrzeby i wartości. Słowo używane najczęściej przez ateistów, ludzi odrzucających zinstytucjonalizowaną wiarę, a także przez osoby np. LGBT+, którym uwarunkowania prawne nie pozwalają na zawarcie tradycyjnego ślubu.
Przykłady użycia
Zdecydowaliśmy się na ślub humanistyczny, ponieważ pragnęliśmy alternatywy dla ślubu kościelnego, którego absolutnie nie chcieliśmy brać, bo nie jesteśmy wierzący […]. Była to też okazja do wyrażenia siebie, podkreślenia doniosłości tego faktu, że razem chcemy iść przez życie i okazja do świętowania razem z naszymi przyjaciółmi. […] Ślubu […] udzielała tu po prostu dwójka przyjaciół - w ślubach humanistycznych jest to możliwe. Moją znajomą jest Katarzyna, która - ze względu na swoje krasomówcze zdolności - często proszona jest o przeprowadzenie ceremonii. (Źródło)
OSOBISTA CEREMONIA, CZYLI ŚLUB HUMANISTYCZNY. TO IDEALNE ROZWIĄZANIE, JEŚLI NATRAFILIŚCIE NA TAKIE PRZESZKODY W TRAKCIE PLANOWANIA WESELA: PROBLEMY Z USC, BARIERA MIĘDZYNARODOWA, PRZESZKODY RELIGIJNE, PRZESZKODY PRAWNE. Ślub humanistyczny to dowolność miejsca i dowolność terminu. To pełna elastyczność scenariusza ślubu. Poza przysięgami, wymianą obrączek i podpisem aktu może zawierać on opowieść o Waszym związku, Waszych wartościach i pasjach oraz cytaty o miłości. Przeżyjcie ślub rodem z amerykańskich filmów! (Źródło)
Pogrzeby humanistyczne, czyli całkowicie świecka ceremonia pochowania zmarłego, były domeną okresu PRL-u, kiedy państwo promowało niereligijną oprawę rytuałów przejścia, w tym śmierci. Dziś odżegnuje się niesławne skojarzenia, nawiązując do wzorców zachodnich. […] w europejskich krajach Zachodu od kilku lat tendencja do organizowania pogrzebów humanistycznych przybiera na sile. Zjawisko to obserwuje się także w Szkocji, gdzie w tym roku uroczystości świeckie zyskały moc cywilno-prawną. (Źródło)
Opowieść jest stałym elementem każdej ceremonii humanistycznej. W przypadku humanistycznego powitania dziecka w rodzinie opowieść ta dotyczy historii rodziny, w której pociecha będzie się wychowywać. Przybliżam zebranym gościom podobieństwa między rodziną a nowo narodzonym dzieckiem oraz dzielę się z zebranymi nadzieją, jaką opiekunowie wiążą z jego przyszłością. (Źródło)
[…] ceremonie humanistyczne, jak sama nazwa wskazuje, opierają się na człowieku, na jego naturze i wartościach. Są one odpowiedzią na ludzką potrzebę celebracji ważnych, doniosłych i przełomowych momentów życia w osobistej, nieszablonowej formie odpowiadającej indywidualnym preferencjom i gustom. A zatem będąc dostosowane do danej osoby, rodziny, czy sytuacji stwarzają one niezapomnianą, wyjątkową i stosowną atmosferę celebracji ważnych wydarzeń życiowych. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Słowo to jest kalką semantyczną angielskiego przymiotnika humanist oznaczającego postawę życiową, której źródłem są indywidualne, osobiste wartości, wynikające z ludzkiej natury, a nie z dogmatów religijnych (por. trzecie znaczenie tego słowa zarejestrowane w słowniku Merriam-Webster Dictionary).
Hasło zgłoszone
16 października 2021
Hasło opublikowane
25 października 2021
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google