Hasło
herstoria
Definicja
Herstoria to historia pisana i odczytywana z perspektywy kobiet, zwracająca uwagę na ich rolę w dziejach. Słowo używane przez osoby interesujące się feminizmem.
Przykłady użycia
Działamy dla kobiet wczoraj, dziś i jutro! Jesteśmy inicjatywą społeczną: muzeum rozproszonym, bez siedziby. Popularyzujemy herstorię, budujemy sprawczość, dajemy nadzieję na dialog! Śledźcie nasze wydarzenia i treści. (Źródło)
Czy możemy już powiedzieć, że żyjemy w czasach herstorii? Czy historia ma szansę stać się wielogłosem? Podczas drugiej rozmowy Feminatywy porozmawiamy o mechanizmach wymazywania kobiet z dyskursu historycznego stosowanych przez patriarchat. Zatrzymamy się nad wizerunkiem kobiety w tekstach kultury – tych dawnych i współczesnych. Pomówimy także o działaniach, które wprowadzają do szerokiej świadomości kobiecą część historii i budują współczesną politykę herstoryczną. (Źródło)
Pojawiają się już pierwsze inicjatywy upominające się o herstorię polskiego plakatu. To na razie pojedyncze zwiastuny, strony internetowe i prace dyplomowe, dzięki którym powoli odzyskiwana jest pamięć o artystkach i ich twórczości. Z czasem, miejmy nadzieję, będzie ich więcej. (Źródło)
Dzieci na warsztatach z herstorii często kojarzą Marię Konopnicką jedynie ze śmiertelnie nudnymi opowiastkami. Dziwią się, że pani od „Sierotki Marysi” walczyła jak lwica o równe prawa dla wszystkich. A nie walczyła przecież sama. Edukatorki z Krakowa. Dla nich historia ma twarz kobiety. (Źródło)
Herstoria i związane z nią działania w różnych miastach i miasteczkach to temat sam w sobie ciekawy i świeży, ale "Herstoryczki" oferują jeszcze parę innych niespodzianek: interesujące osobiste herstorie na temat własnego dochodzenia do feminizmu i zajmowania się herstorią, wgląd w historię najnowszą polskiego ruchu na rzecz praw kobiet, a mimochodem - refleksję nad istotą historii w ogóle. (Źródło)
Informacja słowotwórcza
Wyraz został oznaczony tagiem „wyraz niemotywowany”, ponieważ jest zapożyczeniem. Wydaje się, że dla współczesnych rodzimych użytkowników języka polskiego, jest on jednak podzielny – odczuwają oni jego związek z rzeczownikiem historia i angielskim zaimkiem dzierżawczym her (jej). Nie można chyba jednak powiedzieć, że wyraz jest podzielny z perspektywy słowotwórstwa synchronicznego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Wyraz jest przyswojonym zapożyczeniem z angielskiego herstory (dosł. 'jej opowieść').
Informacja gramatyczna
Wyraz jest niekiedy używany w liczbie mnogiej (herstorie). Nabywa wówczas znaczenia 'opowieści o kobietach, opowieści związne z kobietami'.
Hasło zgłoszone
2 lutego 2022
Hasło opublikowane
25 sierpnia 2022
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google