Hasło
grubofobia
Definicja
Grubofobią (a także częściej fatfobią w znaczeniu pierwszym) nazywa się negatywne uczucia i postawy (na przykład niechęć, wrogość, uprzedzenie) oraz dyskryminujące i ośmieszające zachowania wobec osób, których masa ciała jest oceniana jako zbyt duża. Wyraz używany częściej przez osoby doświadczające grubofobii lub działające na rzecz walki z grubofobią, zazwyczaj utożsamiające się także z ideami związanymi z akceptacją ciała: grubancypacją, ciałopozytywnością i ciałoneutralnością. Słowo wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
Stygmatyzowanie ludzi tylko przez to jak wygląda jest niestety nadmiernie wykorzystywane w życiu codziennym, wśród rodziny, szkoły, nawet przez lekarzy. Obrażanie, wyśmiewanie często może prowadzi do destrukcji takiej osoby, często wiąże się to z głęboka depresja i niska samoceno. Trzeba powiedzieć temu STOP. Nikomu nie pomożemy pogrozajac go w jego problemie. 😕 Potrzeba siły, motywacji a przede wszystkim zrozumienia i empatii.👊💪 Na tym blogu będę Zamieszczać historie swoje i ludzi otyłych, którzy na codzień muszą mierzyć się z GRUBOFOBIA. (Źródło)

[…] dzisiaj, w wieku zaledwie 46 lat zmarła ikona walki z grubofobią Itziar Castro, znana hiszpańska aktorka. Reklamowała ciałopozytywność. (Źródło)

[…] grubofobia istnieje, krzywdzi i zabija. I ma się wyśmienicie w środowisku medycznym, skutkując opóźnionymi diagnozami, brakiem należytej opieki i utratą życia lub zdrowia osób pacjenckich rozmiaru XXL. (Źródło)

W grubofobii/ fatfobii chodzi bardziej o negatywną postawę, myśli i uczucia żywione wobec osób grubych. […] Taka postawa jest nam zaszczepiona kulturowo. Panuje mnóstwo mitów o osobach grubych np. mit wesołego grubaska, albo zaniedbanego lenia kanapowego (przepraszam, że tak piszę, ale tak po prostu jest 🥺to jest stygmatyzacja). Często osoby o wyższej wadze są od małego odrzucane z różnych irracjonalnych powodów związanych z wyglądem (uprzedzenia). Poprzez taką postwę, często nieuświadomioną, osoby o wyższej wadze nie są traktowane tak, jak byłyby potraktowane gdyby były szczupłe (dlatego mówimy, że szczupłość w dzisiejszych czasach jest przywilejem społecznym). Przykład: Szczupła osoba mówi u lekarza (fatfoba), że boli ją kolano - lekarz zleca różne badania
Gruba osoba otrzymuje jedynie radę, że ma schudnąć a dodatkowe badania nie zostają zlecone. Może z powodu przykrych uwag w gabinecie przestać korzystać z pomocy lekarskiej... (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz ten jest kalką, dlatego został oznaczony dwoma tagami: jednostka zapożyczona i jednostka utworzona na gruncie polszczyzny.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jest to kalka angielskiego rzeczownika fatphobia.
Hasło zgłoszone
17 listopada 2023
Hasło opublikowane
17 listopada 2023
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google