Hasło
greenwasher
Definicja
Greenwasherem określa się z dezaprobatą firmę lub organizację (rzadziej przedsiębiorcę bądź inną osobę prowadzącą działalność publiczną), która – by zbudować pozytywny wizerunek – przedstawia swoje działania jako służące ochronie środowiska naturalnego, choć faktycznie są one tylko pozornie proekologiczne. Słowo używane głównie w publicystyce, w tekstach poświęconych ekologii, zmianom klimatu lub nieuczciwym działaniom marketingowym.
Przykłady użycia
Nie ma nic gorszego dla firmy niż miano greenwashera, czyli takiego przedsiębiorstwa, które jedynie udaje, że jest ekologiczne, i które wykonuje działania pozorne w celu wykorzystania popularności „zielonej fali”. (Źródło)
Wytwarzanie produktów jednorazowego użytku: firmy reklamują swoje produkty jako "biodegradowalne" lub "kompostowalne", ale w rzeczywistości, ze względu na niską jakość i wytrzymałość, mogą przyczyniać się do zwiększonej produkcji odpadów. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie firmy angażujące się w dziedziny zrównoważonego rozwoju są greenwasherami, ale ważne jest, aby krytycznie analizować ich działania i sprawdzać, czy rzeczywiście podejmują skuteczne i długofalowe inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. (Źródło)
Brak edukacji prowadzi do kuriozalnych sytuacji, jak choćby moda instalowania uli na dachach miejskich budynków. Porywając się na dobrze wyglądające eko-rozwiązania, nawet z dobrymi intencjami możemy zrobić więcej szkody, niż pożytku. Pszczoły tworzą jedne z najbardziej złożonych struktur społecznych opartych także na konkretnych potrzebach terytorialnych. Zakładanie pasiek miejskich prowadzi do pszczelich wojen, co w konsekwencji szkodzi i pszczołom, i ludziom. Takie marketingowe sukcesy greenwasherów odbiją się nam przykro zgorzkniałym miodem. Dlatego kompleksowa edukacja ekologiczna i odkłamywanie manipulacji powinny stać się priorytetem. (Źródło)
Największym greenwasherem jest według mnie pewien wielki koncern (…). To właśnie jeden z tych koncernów, który nadal stosuje podobną praktykę w innych azjatyckich szwalniach ma czelność swoją bardzo niewielką zresztą linię odzieży nazywać “conscious”- ”świadomy/odpowiedzialny”. Odzież ta jest podobno wykonana z materiałów organicznych i recyklingowych i ma wprowadzać nowy standard ubrań w sieciówkach. Czy tak jest naprawdę? Pewnie tak, tylko szkoda, że to promil ubrań, które są w ofercie tej sieciówki i wcale nie są lepszej jakości. (Źródło)
Poza tym pojawienie się oskarżeń o greenwashing – niekoniecznie związanych z wszczęciem formalnego postępowania przez organy – to duża strata wizerunkowa dla przedsiębiorcy. Pozbycie się łatki „greenwasher’a” i odbudowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy jako dbającego o środowisko może okazać się zadaniem zarówno czasochłonnym jak i kosztownym (…). (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
Wyraz ten jest zapożyczeniem angielskiego rzeczownika greenwasher, mającego to samo znaczenie co polska jednostka.
Wymowa
[grinłoszer]
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
6 grudnia 2023
Hasło opublikowane
6 grudnia 2023
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google