Hasło
flagować I
Definicja
1. Jeśli ktoś flaguje treści publikowane w internecie, na przykład posty, zdjęcia (a także wiadomości mailowe czy czyjeś konta w mediach społecznościowych), to oznacza je ikonką flagi (lub inną), aby je zapamiętać, zwrócić na nie uwagę innych (na przykład ze względu na interesującą lub fałszywą, niebezpieczną treść).
Przykłady użycia
Od tamtej pory dbam o „czystość” korespondencji. […] Nie flaguję wszystkiego, a jedynie najważniejsze informacje: ustalenia, kwoty, numery symboli, ulubione zdjęcie desktopowe albo konkretne zadania. (Źródło)

Facebook post z filmem z 2017  flaguje jako "Fałszywe informacje - sprawdzone przez niezależnych weryfikatorów".  W 2021 r IFCN we współpracy z Facebookiem ogłosił program grantów na walkę z dezinformacją klimatyczną (Źródło)

Twitter po raz pierwszy flaguje wypowiedź Trumpa jako fake news! Furię Prezydenta USA można sobie tylko wyobrazić. (Źródło)
Odsyłacze
por. oflagować
Definicja
2. Jeśli ktoś flaguje coś, to zwraca na to uwagę innych, zawiadamia ich o zaistnieniu problemu. Słowo używane częściej przez pracowników korporacji i dużych firm.
Przykłady użycia
Magda pracuje w korporacji jako Starsza Księgowa. […] Ostatnio obowiązki Magdy spiętrzyły się, bo z jej działu odeszła osoba, z którą dzieliły się trudniejszymi zadaniami. Magda została poproszona o zastępstwo do czasu zrekrutowania nowego pracownika. Rekrutacja się przedłuża, na nową osobę trzeba czekać 3 miesiące. W efekcie Magda już od 5 miesięcy ma 2 razy więcej pracy. Flagowała sytuację Managerowi, w odpowiedzi usłyszała, że będzie mogła odebrać nadgodziny jako ekwiwalent finansowy, bo firmy nie stać na danie jej wolnego. (Źródło)

Flaguję, że od wczoraj trwa zabawa z tą tłumaczką, która dosłownie odmawia wysłania plików w poprawnym formacie. [zasłyszane: Warszawa, 10.10.2022 r.]

Drugi problem to rozwój AI i brak kontroli, a także brak odpowiednich regulacji w jakim zmierza coraz powszechniejsze użycie, coraz bardziej zaawansowanych systemów AI. Już wiele lat temu naukowcy flagowali problem, a ostatnio pojawił się kolejny apel, który wzywa do natychmiastowego wstrzymania na co najmniej 6 miesięcy szkolenia systemów AI potężniejszych niż wypuszczony niedawno GPT-4. (Źródło)
Odsyłacze
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Czasownik flagować istnieje w polszczyźnie od dawna, jednak w innych znaczeniach niż zanotowane w tym słowniku: 'wywieszać flagi', 'machać flagą'.
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Czasownik flagować w znaczeniu 1. został oznaczony dwoma tagami (nowa forma i nowy zasięg), gdyż jego pochodzenie można interpretować dwojako: 1) jako zapożyczenie z języka angielskiego (nowa forma) lub 2) wyraz powstały na gruncie polszczyzny (nowy zasięg).
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem flagować w znaczeniu 2. jest angielski czasownik to flag o takim samym znaczeniu jak polska jednostka. Jeśli flagować w znaczeniu 1. interpretujemy jako zapożyczenie, to jego źródłem jest również czasownik to flag, ale w innym znaczeniu: 'oznaczać treści internetowe za pomocą ikonki flagi'.
Informacje dodatkowe
Czasownik flagować w znaczeniu 1. funkcjonował w polszczyźnie przed 2003 r. Jednak miał on wówczas charakter terminu specjalistycznego (stosowanego w języku informatyków). Po przyjęciu takich założeń można by go traktować jako neologizm ze względu na nowy zasięg.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
20 października 2022
Hasło opublikowane
20 października 2022
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google