Hasło
fejsoholik
Definicja
Fejsoholik to potoczna i nieco żartobliwa nazwa osoby, która spędza bardzo dużo czasu na portalu Facebook, lubi to robić i zachowuje się tak, jakby była od tego uzależniona, zwłaszcza pod względem sposobu nawiązywania i utrzymywania kontaktów z innymi oraz pozyskiwania informacji o świecie.
Przykłady użycia
Facebook opanował świat. Codziennie korzysta z niego ponad 1,5 mld ludzi! Dla wielu osób portal stał się głównym źródłem wiedzy i kontaktu ze znajomymi. Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, czy też jesteś fejsoholikiem. (Źródło)

- To absolutnie sztuczna przestrzeń. Facebook dla mnie to wyłącznie narzędzie. Nie wdaję się na nim w żadne dyskusje. Korzystam z niego, żeby się z kimś skomunikować albo czegoś dowiedzieć. Ludzie stają się fejsoholikami, zapełniają sobie fejsem życiową przestrzeń. Przeraziło mnie ostatnio, jak krzyczeli, że internet to ich wolność. Co to za wolność być przykutym do monitora? (Źródło)

Kiedyś było tylko uzależnienie od fajek, alku i dragów, teraz doszło uzależnienie od portali społecznościowych. Problem w tym, że mało osób dostrzega, że ślęczenie na fejsie i innym instagramie to nowy rodzaj uzależnienia. Alkoholik to alkoholik, a częsty bywalec fejsidła to tylko internauta, a nie żaden fejsoholik. I tu jest podstawowy problem. (Źródło)

Czy są wśród was Fejsoholicy, którzy hejtują i lajkują wszystko jak leci? (Źródło)

Jestem Fejsoholikiem. Jeżeli po powrocie z imprezy włączasz kompa albo wchodzisz na Facebooka przez telefon to znaczy, że ta grupa jest dla Ciebie. (Źródło)

Jako zadeklarowany Fejsoholik stwierdzam, że zdecydowanie lepiej się fejsuje w komunikacji miejskiej niż w samochodzie. (Źródło)

Przestroga dla fejsoholików:
Zdjalem Róży pieluche po drzemce, zagapilem sie na fejsa i mi kupe na podloge zrobila w miedzyczasie. Mialem szczescie - 1cm od dywanu. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz fejsoholik może być interpretowany i jako (pół)kalka słowotwórcza, i jako derywat rodzimy, dlatego został oznaczony dwoma tagami: jednostka przejęta z języka obcego – i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli wyraz fejsoholik interpretować jako (pół)kalkę słowotwórczą, to za jego źródło trzeba uznać angielski rzeczownik faceoholic. 
Hasło zgłoszone
29 czerwca 2021
Hasło opublikowane
29 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Agata Hącia
Opracowanie hasła
Agata Hącia
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google