Hasło
fatfobiczny
Definicja
Fatfobiczny (a także rzadziej grubofobiczny) to taki, który dotyczy fatfobii w znaczeniu pierwszym (a także grubofobii). Jako fatfobiczne określa się negatywne uczucia i postawy (na przykład niechęć, wrogość, uprzedzenie) oraz dyskryminujące i ośmieszające zachowania wobec osób z masą ciała postrzeganą jako zbyt duża. Słowo negatywnie wartościujące, używane częściej przez osoby doświadczające fatfobii lub działające na rzecz walki z fatfobią, zazwyczaj utożsamiające się także z ideami związanymi z akceptacją ciała: grubancypacją, ciałopozytywnością i ciałoneutralnością.
Przykłady użycia
Na Instagramie […] widzę kolejne relacje ciałopozytywnych influencerek donoszących o fatfobicznych komentarzach pod zdjęciami ciał większych […]. (Źródło)
[…] ostatnio nawet nie trzeba być grubym, żeby dostać się pod fatfobiczny walec. Wystarczy być zaokrąglonym tu i ówdzie i lubić frytki. (Źródło)
ale jedna laska z […] jest toksyczna i fatfobiczna w chuj, omg nie podoba jej się jej narzeczony i wyzywa go od Shreka, na siłę go odchudza i miesza z błotem […]. (Źródło)
Użytkowniczka Twittera zarzuciła artystce, że jeden z fragmentów teledysku "Anti-hero" jest fatfobiczny. Chodzi o scenę, w której Taylor staje na wadze i wyświetla się na niej napis "fat". […] Użytkowniczka w poście pyta, jak ma się czuć osoba, która rzeczywiście jest grubsza, gdy ogląda teledysk "Ani-hero" i patrzy na szczupłą Swift. Według niej, artystka przejawia w ten sposób fatfobię i demonizuje słowo "gruba". (Źródło)
Siłownia i basen to najbardziej opresyjne miejsca w fatfobicznej Polsce. (Źródło)
Jeśli jesteś świadkiem fatfobicznych komentarzy czy zachowań, określ swoje granice i przemów w obronie osób dotkniętych fatfobią. Możesz wyrazić dezaprobatę wobec takich postaw i stanowczo przeciwstawić się dyskryminacji. (Źródło)
Ekspertki komentują szkodliwy trend na wychudzone sylwetki. Ciałopozytywny świat oburzony
[…] W sieci co chwilę natykamy się nowe, szkodliwe trendy, skrajności, hejt, dyskryminację, fatfobiczne treści i nierealne do osiągnięcia standardy. Wszyscy jesteśmy narażeni. (Źródło)
Odsyłacze
por. fatfob
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyraz ten można interpretować dwojako: albo jako utworzony na gruncie polszczyzny, albo jako zapożyczony z języka angielskiego.
Informacja słowotwórcza
Jednostka ta jest derywatem prostym od rzeczownika fatfobia, jeśli interpretujemy ją jako słowo powstałe na gruncie polszczyzny.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli interpretujemy ten wyraz jako zapożyczony, to jego źródłem jest angielska jednostka fatphobic.
Hasło zgłoszone
22 listopada 2023
Hasło opublikowane
22 listopada 2023
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google