Hasło
fatfob
Definicja
Fatfobem nazywa się kogoś, kto dyskryminuje, ośmiesza lub obraża innych z powodu ich masy ciała, którą ocenia on jako zbyt dużą. Wyraz używany częściej przez osoby doświadczające fatfobii lub działające na rzecz walki z fatfobią, zazwyczaj utożsamiające się także z ideami związanymi z akceptacją ciała: grubancypacją, ciałopozytywnością i ciałoneutralnością. Słowo wartościujące negatywnie.
Przykłady użycia
Czas otwarcie nazwać Polaków fatfobami. Nie, że nie mamy kłopotów z nadmierną wagą i spalamy tluszcz jak Smarzowski stodoły, ale tym wybitnie puszystym nie mówimy jak wspaniałe i zdrowo wyglądamy. Vingardium Grubosa - profil, który założyły ambitne aktywistki. Brawo dla pań. Fat Liberation opowiada się za równością ciał (nie, nie chodzi o diety albo ćwiczenia), ale walka z wypychaniem poza margines nie normatywnych kanonów piękna. (Źródło)
Fatfob dyskryminuje osoby z otyłością i nadwagą. Czasem świadomie, czasem nie. Niekiedy posuwa się wobec nich do agresji. (Źródło)
– OBRZYDZA mnie jak (niektórzy) otyli ludzie nie próbują nic ze sobą zrobić i opierają sie na „body positivity” i dalej obżerają sie w fastfoodach za 100zl za porcje, 6 razy dziennie ale na dietetyka, psychologa i silownie ich nie stać
– A mnie obrzydzają takie spierdolone fatfoby, które wymyślają sobie jakąś sytuację tylko po to żeby napisać coś pogardliwego o osobach z masą ciała inną niż ich norma (Źródło)
Co mówić, czego nie mówić? Nie zaprzeczajmy słowu "gruby", ale nie idźmy też w drugą skrajność – nie obrażajmy. Nie bądźmy fatfobami. Nie łączmy urody z wagą. Tak, "byłabyś ładniejsza, gdybyś schudła" albo "jesteś piękna jak na grubą osobę" też nie wchodzą w grę. Bądźmy po prostu ludźmi, czy to takie trudne? Możecie pochwalić urodę czy styl grubej osoby, nie mieszając do tego jej tkanki tłuszczowej. Naprawdę się da. (Źródło)
Wiecie co, ja po prostu będę banować tych prostackich fatfobów, którzy wycierają sobie ryje troską o czyjeś zdrowie 💁♀️ (Źródło)
fatfoby często twierdzą, że troszczą się o zdrowie innych. [...] im jednak chodzi wyłącznie o dyscyplinowanie osób, najczęściej kobiet, które nie wpisują się w ich kanon estetyczny. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
W tej kategorii zaznaczono dwa tagi, ponieważ jednostkę można interpretować dwojako: albo jako derywat słowotwórczy powstały na gruncie języka polskiego, albo jako zapożyczenie.
Informacja słowotwórcza
Jeśli jednostkę tę interpretujemy jako derywat słowotwórczy, byłaby ona rzeczownikiem utworzonym od wyrazu fatfobia.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli jednostkę tę intepretujemy jako zapożyczenie (właściwe), jej źródłem mógłby być angielski rzeczownik fatphobe.
Hasło zgłoszone
24 listopada 2023
Hasło opublikowane
24 listopada 2023
Zgłoszenie hasła
Dagmara Banasiak
Opracowanie hasła
Dagmara Banasiak
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google