Hasło
fan fiction
Definicja
1. Fan fiction to amatorskie opowiadania napisane na podstawie oryginalnego dzieła (np. książki lub filmu) przez jego miłośników. Mogą być one kontynuacją danego utworu, mogą też przedstawiać alternatywny przebieg zdarzeń lub rozwijać jakiś wątek. Do fan fiction zalicza się także opowiadania o znanych osobach, np. aktorach czy twórcach muzycznych, tworzone przez wielbicieli tych osób. W środowisku ludzi interesujących się tego typu twórczością często nazywa się opowiadania fan fiction fanfikami lub fikami.
Przykłady użycia
Nigdy bym się nie spodziewała, że można wymyślić takie świetne fan fiction o Niallu, Harrym... Wszystkie, które do tej pory czytałam, były bardzo podobne (...), a w Twoim jest wszystko - świetna główna bohaterka, intrygująca fabuła... (Źródło)

Czy dojdzie do ich spotkania ? A jeśli tak to będą wiedzieli, że to on/a ? Tego się dowiecie czytając moje fanfiction pt. 'Spotkanie po latach' w rolach głównych Justin Bieber oraz Lily Collins. (Źródło)

To już 4 rozdział niesamowitej historii opowiadającej przygody Sarady Uchiha jednej z głównych bohaterek anime Boruto będącego kontynuacją znanego wszystkim Naruto. Nikyu (autorka tego fan fiction) się rozkręca a jej historia jest coraz bardziej intrygująca! (Źródło)
Definicja
2. Fan fiction to również rodzaj twórczości, polegającej na pisaniu takich opowiadań.
Przykłady użycia
Jak napisała wcześniej Iosellin, fanfiki to osobny rodzaj twórczości, uważany za naruszający prawa autorskie. (...) Być może kiedyś nadejdzie taki dzień, że wydawnictwo zainteresuje się twórczością fanfiction. Ale na pewno nie nastąpi to w najbliższej przyszłości. (Źródło)

Zjawisko fanfiction jest jednak zdecydowanie bardziej złożone. Aby tworzyć fanowskie opowiadania nie trzeba utożsamiać się z fanami danego wytworu kultury, trzeba jedynie mieć na czym pisać. (Źródło)

Co będzie dalej, co by było, gdyby w tym czy innym momencie bohater podjął inną decyzję, co mogło się dziać gdzieś na obrzeżach głównego wątku czy w życiu pobocznych bohaterów. Jeśli ekscytują was takie rzeczy – jesteście świetnymi kandydatami do pisania własnych opowiadań z gatunku fan fiction. (Źródło)
Informacja o pochodzeniu jednostki
ang. fan fiction
Warianty
Wymowa
[fan fikszyn]
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
8 czerwca 2021
Hasło opublikowane
8 czerwca 2021
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google