Hasło
enoturystyka
Definicja
Enoturystyka (określana też jako turystyka winna lub turystyka winiarska) to forma turystyki polegająca na poznawaniu regionów winiarskich, zwiedzaniu winnic i pogłębianiu wiedzy na temat wina. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się winiarstwem.
Przykłady użycia
Wielu uczestników winiarskich wyjazdów szczególnie ceni sobie rekreacyjne oblicze enoturystyki, jako że winiarskie podróże gwarantują miłe spędzenie czasu w doborowym towarzystwie i najpiękniejszych, niekoniecznie zadeptanych przez masowego turystę, miejscach świata. (Źrodło)
Jeśli interesujesz się winem, enoturystyka to najlepszy sposób żeby je lepiej poznać: zobaczyć winne krzewy, dowiedzieć się sporo o produkcji wina, poznać winiarza – poczuć i zrozumieć siedlisko i klimat. Uprawiając enoturystykę w Polsce wspierasz też nasze rodzime produkty, rolników i przedsiębiorców. (Źrodło)
W popandemicznej rzeczywistości enoturystyka zyskała na znaczeniu, ponieważ ludzie zaczęli cenić sobie lokalne podróżowanie — szczególnie do miejsc, nieskażonych cywilizacją, w których można poczuć sielski klimat i odetchnąć czystym… i słodkim od zapachu winogron powietrzem. (Źrodło)
Jeśli jesteś miłośnikiem eno-turystyki, ta winnica na pewno Cię oczaruje. W czasie winobrania masz okazję do aktywnego uczestnictwa w zbiorach winogron, co pozwoli Ci zasmakować radości pracy winiarza. Możesz także wziąć udział w kiermaszach winiarskich, gdzie lokalne produkty i rękodzieło winiarskie zyskują wyjątkowe znaczenie. (Źródło)
Jak obudzić się w słoneczny poranek pośród winnych krzewów nie mając winnicy? Jak przeżyć przyjemny wieczór z polskim winem i pysznym jedzeniem w ciekawym towarzystwie winiarza pięć kroków od swojego łóżka? (…) To proste. Trzeba spróbować enoturystyki kamperowej. (Źrodło)
Warianty
eno-turystyka
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Słowo enoturystyka jest półkalką, dlatego zostało otagowane jednocześnie jako jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem neologizmu jest prawdopodobnie angielski rzeczownik enotourism o takim samym znaczeniu jak polska jednostka.
Informacje dodatkowe
Forma eno-turystyka jest niezgodna ze współczesną normą ortograficzną.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
29 kwietnia 2024
Hasło opublikowane
29 kwietnia 2024
Zgłoszenie hasła
Barbara Pędzich
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google