Hasło
denials
Definicja
Denials (inaczej: denialista) to osoba, która zaprzecza faktom i wiedzy naukowej. Słowo zwykle używane z dezaprobatą.
Przykłady użycia
Trzeba pamiętać, że ludzie są zawsze bardziej skłonni wierzyć w poglądy zgodne z ich poglądami niż w te, które są z nimi sprzeczne. Jeśli ktoś uważa, że nie ma koronawirusa i pandemii, może być odporny na przeciwne argumenty, nawet najbardziej racjonalne. Denialsi są w ogóle mało skłonni do zmiany przekonań i postaw. Ich podstawową cechą jest sztywność poglądów. (Źródło)

„Zmiany klimatyczne to ściema!”. Obalam mity teorii spiskowej
[…]
Klimatyczni denialsi argumentują, że na przestrzeni wieków ziemia doświadczała różnych okresów zmian klimatycznych, a zatem zmiany, które obserwujemy teraz, są jedynie naturalnym procesem. (Źródło)

Co wy pierdolicie denialsi? Poziom waszego samozaorania osiąga poziom dna. (Źródło)

Takie "górki" infekcji wirusowych wcześniej pan widział? Debilizm denialsów niezmiennie mnie zadziwia (Źródło)

Co nas  może cofnąć to rządy głupców. Rządy ludzi, którzy odrzucają naukę i jej zdobycze (gdyż ich nie rozumieją), którzy od czasów szkoły podstawowej nie przeczytali żadnej książki, którzy nie wiedzą jak działa elektrownia cieplna a nawet kuchenka mikrofalowa, która stoi w ich kuchni, a którzy to uważają (co często demonstrują najczęściej w necie), że mają niemal naukową wiedzę w kwestiach energetycznych, klimatycznych, geopolitycznych, wirusologii, medycyny, gospodarki, futurologii czy wreszcie rybactwa. Rządy i wybory polityczne tych wszystkich półanalfabetów, denialsów, antyszczepionkowców, płaskoziemców, sekciarzy i ich populistycznych, równie głupich a często nie głupich a cynicznych reprezentantów - oto co nas może zawrócić w kierunku kamienia łupanego. (Źródło)

Jeszcze w maju 2020 roku dowodem denialsów koronawirusowych na brak niebezpieczeństwa związanego z nowym rodzajem koronawirusa były statystyki śmiertelności w Polsce za pierwsze miesiące 2020 roku. (Źródło)

Problem z denialsami jest taki, że dane i fakty są dla nich bezwartościowe. Ważne są memy i to co na Tiktoku powie ich wódz konfederata. Niestety fakty w zderzeniu z takimi argumentami nie mają żadnych szans! (Źródło)

Denialsi zawsze mają argumenty przeczące znanym faktom. I często brzmią poważnie. Są wśród nich wariaci opowiadający o spiskach globalnych sieci itp. (Źródło)

Jak wynika z treści cytowanych wyżej wpisów, chodzi o mały udział dwutlenku węgla w składzie atmosfery - czyli idąc tropem myślenia denialsów klimatycznych: skoro ów udział jest tak niski, to nie może mieć tak wielkiego znaczenia i wpływu na klimat, o jakim mówią ci, którzy przed globalnym ociepleniem i wpływem człowieka nań ostrzegają. (Źródło)

[…] ilez mozna was znosic? Denialsi ekonomiczni. (Źródło)
Informacja słowotwórcza
Słowo zostało utworzone w związku z angielskimi wyrazami odnoszącymi się do zaprzeczania: czasownikowi to deny (‘zaprzeczać’) i rzeczownikowi denial (‘zaprzeczenie prawdzie lub rzeczywistości’); zob. tu i tu. Być może też jest to derywat rzeczownika denialista.
Informacje dodatkowe
Rzeczownikom zakończonym na -als, -ers poświęcony jest felieton pt. „Wózkers, czyli normals” (zob. tu).
Słowu denials i podobnym mu znaczeniowo poświęcony jest artykuł Marty Chojnackiej-Kuraś pt.  Neologizm plandemia jako amalgamat formalny i pojęciowy na tle innych wyrażeń związanych z negowaniem pandemii koronawirusa, opublikowany w „Języku Polskim” CI 3, s. 61—74, dostępny tu.
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
8 marca 2024
Hasło opublikowane
9 listopada 2024
Zgłoszenie hasła
Katarzyna Kłosińska
Opracowanie hasła
Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google