Hasło
demokratura
Definicja
Demokratura to forma rządów będąca połączeniem demokracji i dyktatury. Słowo używane głównie przez osoby interesujące się życiem politycznym i społecznym, głównie o poglądach demokratycznych, liberalnych i/lub lewicowych.
Przykłady użycia
Demokracja czy demokratura? Polska potrzebuje nowej umowy społecznej. Czy takowa powstanie? Wątpliwe. (Źródło)
Uczestnicy naszej powyborczej dyskusji nie wypowiadają na głos tego słowa, ale o demokraturze rozprawiają; szukają jej źródeł i spierają się o metodę terapii, a nawet o to, czy terapia w ogóle istnieje. Demokratura brzmi śmiesznie, ale wcale nie jest śmieszna – jest głupia, nudna i ponura – z pewnością mniej zabawna niż stara, dobra demokracja. Nie koniec na tym. Demokratura karmi się mitami, rodzi fobie i obsesje, groźnych wrogów racjonalności. Racjonalista.tv istnieje po to, żeby ich wykrywać i ujawniać, żeby nikt się nie dał oszukać (Źródło)
Informacja słowotwórcza
Wyraz można interpretować jako złożenie powstałe od dwóch podstaw słowotwórczych z ucięciami odpowiednich elementów niefleksyjnych: demokr<acja> i <dykt>atura.
Informacje pozajęzykowe
Słowo było i jest używane zwłaszcza w odniesieniu do rządów koalicji Zjednoczonej Prawicy (sprawowanych od 2015 r.) przez przeciwników tej formacji politycznej, a także niektórych specjalistów (dziennikarzy politycznych, naukowców) nieprzychylnych tym rządom. W polityce międzynarodowej wyraz jest odnoszony do Węgier rządzonych przez Viktora Orbána.
Słowa demokratura najprawdopodobniej pierwszy w dyskursie publicznym użył Marek Borowski w 2015 r.
Hasło zgłoszone
2 lutego 2022
Hasło opublikowane
25 sierpnia 2022
Zgłoszenie hasła
Jarosław Łachnik
Opracowanie hasła
Jarosław Łachnik
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google