Hasło
cyfrowy nomad
Definicja
Cyfrowym nomadem albo (nieco częściej) cyfrowym nomadą określa się osobę, która pracuje zdalnie (z wykorzystaniem przenośnego komputera) poza stałym miejscem swojego zamieszkania, dość często się przemieszczając i łącząc pracę z podróżami, również zagranicznymi. Cyfrowi nomadzi pracują tam, gdzie mają dostęp do internetu, np. w hotelach, kawiarniach, bibliotekach, kamperach czy w specjalnie przystosowanych do tego miejscach.
Przykłady użycia
Podczas gdy jedni dążą do stabilizacji i bezpiecznego etatu, inni nieustannie poszukują nowych wrażeń, najwyżej ceniąc sobie elastyczność i niezależność geograficzną. Praca jako cyfrowy nomad pozwala to osiągnąć. (Źródło)

Praca pod palmami – czy tak wygląda praca cyfrowego nomada? (…) Praca z plaży jest niewygodna i niebezpieczna dla sprzętu, natomiast łączenie podróży z życiem zawodowym niełatwym zadaniem. (Źródło)

Znalezienie idealnego miejsca do pracy w Batumi jest łatwe. Miasto może poszczycić się kilkoma przestrzeniami coworkingowymi wyposażonymi we wszystkie udogodnienia potrzebne cyfrowemu nomadowi. (Źródło)

Ja zostałam cyfrowym nomadem parę miesięcy temu. Nie jestem w tym temacie aż tak doświadczona, ale większość moich znajomych prowadzi właśnie taki tryb życia od dawna. Bardzo duża część z nich jest web developerami, lub grafikami, ale znam też copywriterów, a sama uczę angielskiego przez internet i prowadzę bloga. (Źródło)
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Wyrażenie to jest kalką, dlatego zostało otagowane jednocześnie jako jednostka przejęta z języka obcego i jednostka powstała na gruncie języka polskiego.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Źródłem neologizmu jest angielskie wyrażenie digital nomad o takim samym znaczeniu jak polska jednostka. Nieco częstszym tłumaczeniem tego wyrażenia jest określenie cyfrowy nomada, co zapewne wynika z tego, że we współczesnej polszczyźnie używany jest właśnie rzeczownik nomada (nie: nomad). Forma nomad również jednak była obecna w języku polskim – notuje ją (z kwalifikatorem dawne) m.in. Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego (1958–1969), a także Wielki słownik języka polskiego (opatrujący tę formę kwalifikatorem kwestionowane).
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
20 sierpnia 2024
Hasło opublikowane
20 sierpnia 2024
Opracowanie hasła
Barbara Pędzich
Aktualizacja hasła
Barbara Pędzich
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google