Hasło
cybernękanie
Definicja
Cybernękanie to rodzaj przemocy dokonywanej w internecie lub przy użyciu dostępnych dzięki nowym technologiom narzędzi do komunikowania (SMS-ów, komunikatorów itp.), polegający zastraszaniu, poniżaniu, ośmieszaniu, a nawet prześladowaniu kogoś.
Przykłady użycia
Cybernękanie to rodzaj przemocy dokonywanej w internecie lub przy użyciu dostępnych dzięki nowym technologiom narzędzi do komunikowania (SMS-ów, komunikatorów itp.), polegający zastraszaniu, poniżaniu, ośmieszaniu, a nawet prześladowaniu kogoś.
Niestety, dopóki na świecie są podli i niegodziwi ludzie, całkowite powstrzymanie cybernękania zdaje się niemożliwe. (Źródło)
Okazało się, że cybernękanie jest rzadziej spotykane i zetknął się z nim co czwarty badany nastolatek. Podczas gdy z tradycyjnym bezpośrednim zastraszaniem zetknął się co trzeci badany. (Źródło)
Większość z nas, dorosłych i dojrzałych internautów, patrzy na cybernękanie jak na marginalny problem. Przecież to tylko słowa jakiegoś oszołoma… prawda? Niestety, problem jest dużo poważniejszy. (Źródło)
A przede wszystkim: oferuj dziecku stałe wsparcie i rozmawiaj z nim o tym, co robi w sieci. Dzięki temu wzrastają szanse, że jeśli doświadczy cybernękania, zwróci się o pomoc właśnie do ciebie. (Źródło)
Cybernękanie w Polsce to mały huj przy tym co się wyprawia w Japonii. Tam byś godziny nie wytrzymała (Źródło)
Robert Lewandowski i Dawid Urban zainwestowali w […] laboratorium sztucznej inteligencji, które ochroni dzieci przed cybernękaniem i przemocą w Internecie. (Źródło)
Justin Bieber jest ofiarą cyber nękania. ouuu ... ; ( (Źródło)
[...] pomaga ofiarom cyber-nękania, a przy okazji tworzy świetną grę edukacyjną (…) (Źródło)
Warianty
cyber nękanie, cyber-nękanie
Odsyłacze
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Rzeczownik cybernękaniemoże być interpretowany jako zapożyczenie właściwe (o spolonizowanej ortografii) albo słowo utworzone na gruncie polszczyzny; jest to prawdopodobnie nie do rozstrzygnięcia.
Informacja słowotwórcza
Wyraz cyberholik jest derywatem, jeśli interpretować go jako jednostkę powstałą na gruncie języka polskiego. Jeśli uznać go za zapożyczenie, to nie ma on motywacji słowotwórczej.
Informacja o pochodzeniu jednostki
Jeśli uznać ten wyraz za zapożyczenie, to jego źródłem jest angielski rzeczownik cyberbullying (dosł. ‘cybernetyczne zastraszanie’).
Hasło zgłoszone
16 lutego 2023
Hasło opublikowane
11 lipca 2024
Zgłoszenie hasła
Patrycja Prusak
Opracowanie hasła
Patrycja Prusak, Katarzyna Kłosińska
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google