Hasło
cross
Definicja
Niektórzy ludzie crossem nazywają współpracę różnych podmiotów (np. firm, marek, influencerów), która polega na przeprowadzeniu wspólnego przedsięwzięcia w celach marketingowych.
Przykłady użycia
YouTuberzy, chcąc promować siebie nawzajem, wchodzą w liczne crossy z innymi twórcami i zachęcają swoich widzów do odwiedzenia kanału gościa (Źródło)

Decydując się na rozpoczęcie współpracy, warto przedtem zadbać o kilka kwestii, które mogą być kluczowe dla osiągnięcia zamierzonego efektu. Wśród najczęściej spotykanych błędów przy wspólnym crossie, można wyróżnić takie czynniki jak [...]. (Źródło)

Fajnym sposobem na szybkie wybicie się na tiktoku za darmo będą różnego rodzaju crossy z innymi twórcami. Wykorzystaj zasięgi innych popularnych osób jako dźwignię. Umów się na wspólne nagrywki. (Źródło)

Obecnie twórca powoli zbliża się do okrągłego miliona subskrypcji, czego dokonał bez crossa z innymi twórcami z branży. (Źródło)
Informacja o przyczynie umieszczenia jednostki w słowniku
Wyraz cross istnieje w polszczyźnie już od jakiegoś czasu – jest rejestrowany m.in. przez Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego w znaczeniach: ‘bieg, wyścig na przełaj, w trudnym terenie w różnych dyscyplinach sportu’, ‘w tenisie: przerzut piłki z jednego rogu kortu w drugi, przeciwległy’. Jednak w znaczeniu prezentowanym w niniejszym słowniku pochodzi prawdopodobnie od wyrażenia cross promocja, które jest tłumaczeniem angielskiego cross-promotion.
Informacja o rodzimości/obcości jednostki
Chociaż forma cross mogłaby wskazywać na angielskie pochodzenie tego rzeczownika, to wydaje się, że jest on neologizmem słowotwórczym utworzonym na gruncie polszczyzny od angielskiego wyrażenia cross-promotion (tłumaczonego często jako cross promocja). W chwili opracowania hasła redaktorzy znaleźli bowiem liczne poświadczenia słowa cross (w opisywanym tu znaczeniu) w tekstach polskich i tylko pojedyncze w tekstach angielskich. W języku angielskim dominują formy collaboration i collab. Świadczyłoby to o tym, że na gruncie polszczyzny wyraz cross jest pseudoanglicyzmem semantycznym.
Wymowa
[kros]
Odsyłacze
Hasło zgłoszone
14 października 2021
Hasło opublikowane
16 października 2021
Zgłoszenie hasła
Mateusz Adamczyk
Opracowanie hasła
Mateusz Adamczyk
Informacja graficzna w Google
Informacja frekwencyjna w google